Šport a prsné implantáty - kombinácia, ktorá ide dohromady
O lekárovi
MUDr. Juraj Paliatka je skúsený plastický chirurg so špecializáciou na estetickú chirurgiu tváre, prsníkov a plastiky brucha. Od roku 2013 pracoval na súkromných klinikách, v roku 2015 založil vlastnú kliniku OPERA CLINIC. Cenné skúsenosti získal v Univerzitnej nemocnici Bratislava a Bratislava Ružinov. Je členom medzinárodnej odbornej spoločnosti ISAPS, národnej odbornej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie SLS a Spoločnosti chirurgie ruky SLS.
Výber prsného implantátu
Počas konzultácie s plastickým chirurgom otvoríte množstvo tém, ktoré budú mať vplyv na želaný výsledok. Zverte sa mu, povedzte mu o svojom životnom štýle, plánoch a cieľoch. Ak plánujete do okrúhlych narodenín odbehnúť maratón alebo sa radi potápate, určite by o tom mal vedieť.
Rozhodujúce faktory pri výbere implantátu:
- Značka
- Veľkosť
- Tvar
- Profil
- Povrch
- Uloženie
Značka
Každý chirurg preferuje tie značky, s ktorými má dobré skúsenosti a sú pre pacientku bezpečné. Prístup značky k povinnému testovaniu implantátov a kvalite veľa napovie. Nemecký výrobca Polytech testuje implantáty nad rámec povinných noriem, tu je len časť testov s hodnotami nad rámec povinných noriem:
- Únavový test - simuluje záťaž pri behu. Prsný implantát musí zvládnuť 2 milióny cyklov, čo zodpovedá 10 odbehnutým kilometrom týždenne počas 10 rokov, bez toho, aby obal vykazoval známky poškodenia. Polytech však testuje až 36 miliónov cyklov. To zodpovedá tomu, ako by ste odbehli asi 180 kilometrov týždenne počas 10 rokov (čo je asi 22 maratónov ročne v priebehu 10 rokov).
- Test nárazu - pri tomto teste na implantát dopadá závažie s hmotnosťou 4,4 kilogramu. Záťaž možno prirovnať k tlaku bezpečnostného pásu pri náraze vozidla s rýchlosťou 45 km za hodinu. Aj toto zaťaženie implantát zvláda bez poškodenia.
- Statický test prasknutia - implantát je stláčaný medzi dvoma doskami až do prasknutia. Implantát od značky Polytech odoláva záťaži až 500 kilogramov, čo je vyššia záťaž, ako bežne zvládne ľudské telo.
Bezpečnosť (a obzvlášť pri aktívnych športovkyniach) je na prvom mieste. Potvrdzujú to aj slová MUDr. Paliatku:
„Pacientky vždy zaujíma životnosť implantátov, koľko im vydržia a akú záťaž si môžu po zákroku dovoliť, aby sa implantáty nepoškodili. Kvalita implantátov je preberaná pri každej konzultácii.”
Veľkosť
Najmä pri dynamických športoch je hmotnosť pŕs vnímaná veľmi intenzívne. Polytech ponúka špeciálne odľahčené implantáty B-Lite, ktoré sú až o 30 % ľahšie
ako bežné implantáty. Pri voľbe objemu už ženy nemusia robiť kompromisy bez ohľadu na to, akému športu sa venujú.
MUDr. Paliatka:
„Ľahký implantát má nesporné výhody, tlak na okolité tkanivá je menší a gravitácia tiež menej poškodzuje tkanivá. Šport a otrasy s tým spojené tak menej vplývajú na prsné tkanivo v okolí implantátu.”
Porovnanie dvoch prsných implantátov rovnakej veľkosti: prsné implantáty, ktoré sú o 30 % ľahšie vs. bežné implantáty.
Povrch
Povrch implantátu je veľmi dôležitý. Kvôli veľkému riziku posunutia, otočenia a nežiadúceho pohybu sa športujúcim ženám neodporúčajú implantáty s hladkým povrchom. Polytech má vo svojom portfóliu implantáty s rôznym povrchom, ktoré spĺňajú individuálne požiadavky pacientiek.
Pre aktívne ženy je ideálnou voľbou mikropolyuetánový povrch, ktorý lepšie priľne k okolitému tkanivu už po 48 hodinách. Vynikajúce skúsenosti s mikropolyuretánovým povrchom potvrdzuje aj odborník:
„Textúra je dôležitá, aby sa implantát v budúcnosti nezrotoval. Preto sa často rozhodujem pre mikropolyuretanový povrch. Tam máme istotu, že implantát zostane v tej polohe, ako bol vložený a nedôjde k jeho poklesu či inej zmene polohy. Pri polyuretánovom povrchu je dokonca kratšia doba nosenia kompresívnej podprsenky, stačí nosiť iba na 4 týždne. Skvelé je, že aj B-Lite ponúka variant s týmto povrchom”
Tvar
Každý tvar implantátu má svoje špecifiká, ktoré majú vplyv na celkový vzhľad a riziká. Internetom kolujú názory, že športovkyniam sa odporúčajú skôr guľaté implantáty pre nižšie riziko otočenia.
MUDr. Paliatka vysvetľuje, s čím sa vo svojej praxi stretáva:
„Mám po operácii veľa špičkových športovkýň z rôznych športov. Pri mikropolyuretánovom povrchu volíme často implantát anatomického tvaru, tam riziko otočenia odpadá vďaka jedinečnému povrchu. Fitnesky často ale preferujú guľatý implantát, je to ich voľba a trend medzi nimi. Nie je pravda, že pri guľatom implantáte nehrozí otočenie, ale ak k tomu dôjde, tak zmena tvaru nie je taká zreteľná ako pri anatomickom.”
Profil
Profil implantátu určuje, aký tvar budú mať prsia smerom dopredu. Je teda možnosť vybrať si vysoký profil bez zásadne veľkého objemu. Je pravda, že pri implantáte s vyšším profilom môžeme docieliť plnší dekolt aj s menším objemom implantátu? MUDr. Paliatka:
„Profil implantátu samozrejme predurčuje, aká bude projekcia a plnosť dekoltu. Vyšší profil ale skôr znamená aj väčší objem, pretože dôležitejšie pre výber implantátu sú jeho šírka a výška, až potom profil.”
Umiestnenie prsného implantátu
Všeobecne je možné implantát umiestniť tromi spôsobmi:
- pod prsný sval
- pod žľazu
- kombinovane - dual plane
Umiestnenie má vplyv aj na následnú bolestivosť po zákroku. Uloženie pod sval pacientky popisujú ako viac bolestivé ako uloženie pod žľazu. Aké umiestnenie implantátu športovkyniam odporúča odborník:
„Implantát pod žľazu je vhodný pri menších veľkostiach alebo ak je dostatočne hrubý pinch test- hrúbka tkanív nad implantátom. Vtedy dosiahneme, že okraje implantátu nie sú viditeľné a výsledok je prirodzený. Mikropolyuretánový povrch je pri tomto veľká výhoda, výrazne znižuje riziko obávanej neskorej komplikácie bežných silikónových implantátov - kapsulárnej kontraktúry.
Pri niektorých športoch vyslovene nedoporučujem ukladať implantát pod sval alebo čiastočne pod sval. Ale ak dávame veľké implantáty, tak je uloženie pod sval či čiastočne pod sval vhodnejšie.”
Priebeh rekonvalescencie pri rôznych typoch uloženia sa líši, pre porovnanie je tu prehľadná tabuľka:
Uloženie pod sval |
Uloženie pod žľazu |
Dual plane (kombinované uloženie) |
|
Potreba cudzej pomoci pri bežných činnostiach |
2 - 5 dní |
1 - 4 dni |
2 - 6 dní |
Kľudový režim |
5 - 7 dní |
2 - 5 dní |
7 - 14 dní |
Návrat k bežným činnostiam |
1 - 2 týždne |
po 1 týždni |
po 1 týždni |
Návrat do práce |
1 - 3 týždne |
1 - 2 týždne |
7 - 10 dní |
Ľahší šport |
3 - 6 týždňov |
3 - 6 týždňov |
po 6 týždňoch |
Návrat k aktívnemu športu |
po 6 týždňoch |
po 4- 6 týždňoch |
po 6 týždňoch |
Bazén, sauna |
po 2 - 3 mesiacoch |
po 2 - 3 mesiacoch |
po 2 - 3 mesiacoch |
Návrat k športu po augmentácii prsníka
Rôzne športy predstavujú rôznu záťaž na pokožku. Pri každom je vhodné nosiť elastickú podprsenku, aby sa pokožka namáhala čo možno najmenej. Niektorým športom by sa mali pacientky po augmentácii úplne vyhnúť. Odborník v tom má jasno:
„Skoky na trampolíne sa nedoporučujú vôbec, tiež športy, kde dochádza k prudkému preťaženiu, bungee jumping a podobne.”
Ostatné športy:
Fitness
Je dôležité začínať zľahka s ohľadom na to, že sa telo zotavuje po chirurgickom zákroku, prsné svaly je možné zaťažovať po 3 - 4 mesiacoch od augmentácie.
Cyklistika
Cestná cyklistika je možná už po 6 týždňoch, na jazdu v teréne si treba počkať 6 - 8 týždňov. Vždy však s kompresnou podprsenkou.
Beh:
K behu je možné vrátiť sa po 6 - 8 týždňoch, vždy s elastickou podprsenkou s pevnými ramienkami.
Plávanie
Je nutné, aby bola pooperačná jazva dobre zahojená a nedošlo k infekcii rany. Plávať možno po 6 - 8 týždňoch a podľa pokynov plastického chirurga.
Jazda na koni
Pomalá jazda sa odporúča po 6 týždňoch, vždy s podporou elastickej podprsenky. Pri väčších implantátoch je vhodné nosiť ju 3 mesiace. Po každej jazde venujte prsiam pozornosť. Ak sa objaví drobný opuch, ihneď navštívte lekára a rekonvalescenciu ešte o pár týždňov predĺžte.
Bojové športy
Tento typ športu je veľmi individuálny. Hoci sú implantáty Polytech odolné voči nárazu, problematické je skôr dvíhanie rúk. Odporúča sa začať v rozmedzí 6 týždňov až 3 mesiace od operácie, vždy však s kompresnou podprsenkou.
Rada od odborníka na záver:
„Kľudový režim po operácii má zabezpečiť bezpečné uloženie implantátu na hrudníku, najmä aby sa implantát neposunul a nenarušila sa podprsná ryha, a k vytvoreniu kapsuly okolo implantátu.
Musí prebehnúť bezpečné zhojenie operačnej rany aby nedošlo k poškodeniu operačnej rany príliš skorou aktivitou.”