Plazmoterapia intímnych partií: Moderná technológia v liečbe atrofie vagíny
Približne polovica žien po menopauze pociťuje príznaky vaginálnej atrofie, ale stále váha s podstúpením ošetrenia a atrofia tak zostáva nepovšimnutá a neliečená. Ošetrenie je vhodné pre ženy, ktoré trpia suchosťou vagíny a bolesťami počas pohlavného styku, ale aj bežného života, pričom zákrok je rýchly a takmer bezbolestný.
Čo je vaginálna atrofia?
Vaginálna atrofia, tiež známa ako atrofické zápaly pošvy, je spôsobená klesajúcou hladinou estrogénu v tele ženy, ktoré sa najvýraznejšie objavuje v období menopauzy. S poklesom hladiny estrogénu prichádza aj k znižovaniu počtu buniek v sliznici pošvy, čo má za následok stenčovanie steny, ubúda cievne zásobovanie a stena sa stáva tzv. atrofická. To najčastejšie spôsobuje suchosť a bolestivosť počas pohlavného styku, ale aj v bežnom živote, hlavne pri športe. Vaginálna atrofia tiež môže mať za následok pocit pálenia pri močení a prináša zvýšené riziko infekcie močových ciest.
Príznaky vaginálnej atrofie
Znižovanie tvorby estrogénu má za následok pálenie, svrbenie a zníženie sekrécie pošvy. To spôsobuje problém najmä počas sexu, keď sa netvorí dostatok sekrétu a môže byť bolestivý, prípadne môžu vznikať drobné trhlinky na sliznici. To môže viesť k pocitom pálenia, ale tiež zvyšuje riziko zanesenia infekcie. V dôsledku vaginálnej atrofie môže dochádzať k výtoku šedej farby s nepríjemným zápachom, ťažkostiam pri pohlavnom styku či jeho úplnému odmietaniu.
Čo je plazmoterapia?
Plazmoterapia je ošetrenia, počas ktorého sa injekčným podaním krvnej plazmy obohatenej o krvné doštičky vyživuje, regeneruje a hydratuje pokožka. V gynekológii sa používa pri liečbe sexuálnych dysfunkcií, na omladenie pružnosti vonkajších genitálií, ale aj pokiaľ pacienta trápia estetické nedokonalosti. Plazmoterapiu je možné vykonávať z estetických dôvodov, ale môže byť odporučená aj gynekológom. Cieľom je zvýšenie množstva elastínu a kolagénu, čo zvyšuje hydratáciu pošvy, zvyšuje jej citlivosť a zlepšuje odolnosť voči zavedeniu infekcie.
Prečo si zvoliť plazmoterapiu?
Injekčná procedúra normalizuje tlak vaginálnej steny, urýchľuje regeneráciu poškodených tkanív a u pacientky zlepšuje kvalitu sexu. Tiež znižuje pravdepodobnosť výskytu a návratu vaginálnych zápalových ochorení. Injekčné metódy vo všeobecnosti predstavujú bezpečné a netraumatické metódy, ktoré nevyvolávajú vedľajšie účinky ani komplikácie.
Ako prebieha získanie krvnej plazmy?
Počas ošetrenia je pacientke odobratých niekoľko mililitrov krvi, z ktorej možno unikátnym spôsobom získať plazmu obsahujúcu rastové faktory obsiahnuté v krvných doštičkách. Tie sú nenahraditeľné pre spustenie regeneračných procesov potrebných pre tvorbu kolagénu, elastínu a nových ciev. Plazma sa následne aplikuje v oblasti vagíny, výsledkom čoho bude obnovenie jej dôležitých funkcií.
Kontraindikácie plazmoterapie
Pred samotným zákrokom gynekológ najskôr pacientku vyšetrí, následne jej odoberie vzorky krvi a pošle ich na laboratórne testy na vylúčenie možných kontraindikácií. U niektorých môže ísť o dočasné prekážky v absolvovaní zákroku, u niektorých sa však môže jednať o trvalé a v tom prípade musí pacientka podstúpiť iný typ zákroku na riešenie vaginálnej atrofie. Najčastejšie kontraindikácie plazmoterapie sú cukrovka, porucha zrážanlivosti krvi, onkologické ochorenia, tehotenstvo a dojčenie. Ďalšou kontraindikáciou môže byť aj akútne infekčné alebo vírusové ochorenie ako napríklad herpes, hepatitída alebo forma pohlavne prenosnej choroby.
Príprava na plazmoterapiu
K prípravnej fáze možno zaradiť vyšetrenie pacientky gynekológom, ktoré vylúči možné kontraindikácie. Ďalším krokom je konzultácia s lekárom. V prípade užívania liekov na riedenie krvi ich je potrebné vysadiť aspoň 3 dni pred zákrokom. V tomto období je tiež potrebné vyhnúť sa konzumácii ťažkých a mastných jedál, ako aj alkoholu. Približne 3 hodiny pred podaním plazmy je nutné obmedziť príjem potravy úplne.
Ako prebieha plazmoterapia?
Ak boli vylúčené kontraindikácie a pacientka dodrží všetky opatrenia z prípravnej fázy je plazmoterapia úplne bezpečná a bez vedľajších účinkov. Ošetrenie trvá približne jednu hodinu. Počet sedení určí lekár v závislosti od požadovaného účinku, vo väčšine prípadov sa jedná o 1 - 4 ošetrenia s odstupom 1 - 2 týždne. V mieste zákroku môže vzniknúť malý opuch, prípadne sa lokálne môže zvýšiť teplota, ktorá po maximálne jednom dni ustúpi, a preto nie je potrebné sa týchto prejavov obávať. Pacientka sa môže po zákroku vrátiť do bežného života prakticky okamžite.
Kedy sa prejaví výsledok plazmoterapie a ako dlho vydrží?
Finálny výsledok sa spravidla dostaví v priebehu niekoľkých dní po ukončení procedúry. Účinok v podobe pevnejšieho tkaniva vydrží vo väčšine prípadov 12 až 15 mesiacov, prípadnú opakovanú aplikáciu po uplynutí tohto obdobia je vhodné konzultovať s gynekológom.