Naplánujte si bezpečnú operáciu zväčšenia prsníkov: prirodzené výsledky a prevencia
Je nesmierne dôležité cítiť sa pohodlne vo svojom vlastnom tele. Len tak sa budete cítiť dobre po fyzickej aj psychickej stránke. Preto je taktiež podstatné zvoliť si vhodného plastického chirurga, ktorý kladie hlavný dôraz na zdravie svojich pacientov.
V poslednej dobe však stále počúvame termín Breast Implant Illness, čiže choroba z prsných implantátov. Tá podľa niektorých bývalých pacientok mohla byť spôsobená práve ich prsnými protézami. Táto choroba vzbudzuje obavy a pochybnosti o bezpečnosti tohto zákroku. Lekárska a vedecká komunita v súčasnej dobe túto záležitosť vyšetruje, aby osvetlila túto tému, a medzitým nám pripomína, ako dôležitá je samotná prevencia.
Choroba z prsných implantátov: O čo sa jedná?
V posledných rokoch sa taktiež vďaka sociálnym sieťam objavil nový problém, ktorý by mohol byť spojený s používaním prsných implantátov, tzv. Breast Implant Illness (choroba z prsných implantátov). Veľa žien prostredníctvom svojich profilov a skupín na sociálnych sieťach zdieľajú svoje výpovede po plastike a často popisovali príznaky, ako napríklad chronická únava, nevoľnosť, hnačka, opuchy, bolesti svalov alebo kĺbov a poruchy imunitného systému. Niektoré z týchto žien uviedli, že sa rozhodli nechať si odstrániť prsné implantáty. Do niekoľkých týždňov zmizli alebo sa výrazne zlepšili tieto príznaky, a tak sa začali zaujímať o to, či ich príčinu je možné hľadať práve v implantátoch a predovšetkým v materiáloch, ktoré ich tvoria.
Vedecká komunita doteraz nebola schopná nájsť presnú odpoveď a výskum na túto tému prakticky ešte len začal. V súčasnej dobe neexistujú žiadne dôkazy na podporu tejto diagnózy. Už v minulosti boli vznesené pochybnosti týkajúce sa prsných implantátov a s nimi spojených problémov, niekoľko štúdií ich však poprelo. V túto chvíľu je preto vhodné pristupovať k týmto problémom opatrne a pokúsiť sa rozlišovať medzi informáciami publikovanými verejnosťou a oficiálnymi informáciami zverejnenými príslušnými zdravotníckymi subjektmi (napríklad ministerstvom zdravotníctva a národnými a medzinárodnými vedeckými spoločnosťami). Rada združenia varuje pred dôležitosťou týchto problémov a pred nutnosťou zaoberať sa týmito prípadmi v súlade s protokolmi a liečbami uznávanými medzinárodnou lekárskou komunitou, pretože v súčasnej dobe je ťažké určiť percentá vedľajších účinkov, jedná sa však o veľmi vzácne prípady.
Bezpečné zväčšenie prsníkov: Všetko začína vedomím
Zväčšenie prsníkov nie je operácia, ktorá by zachraňovala životy, takže je dôležité si pred samotným zákrokom vymedziť dostatok času a zistiť čo najviac informácií, zvážiť jeho výhody a nevýhody, a to za pomoci vášho chirurga, ktorý vám pomôže vysvetliť výhody plynúce zo zväčšenia prsníkov, ale taktiež jeho možné riziká.
To však neznamená, že mammoplastika je nebezpečná, nie je treba sa báť, ale iba si byť vedomí skutočnosti, že tak dôležitú operáciu nemožno brať na ľahkú váhu. Uvedomiť si riziká v skutočnosti znamená pochopiť dôležitosť prevencie: pokiaľ budete mať na pamäti túto zásadu, bude pre vás prirodzenejšie vyhľadať pomoc kvalifikovaných lekárov, ktorí vás budú informovať o výbere implantátov a najlepších techník, a budú používať len kvalitné materiály a dodržiavať pooperačné indikácie a následné kontroly.
Voľba implantátov a výsledky
Jedným z najčastejších dôvodov pre umiestnenie implantátov je dosiahnutie čo najlepšieho estetického výsledku.
Mať uspokojivé poprsie z estetického a objemového hľadiska býva dôvodom pre rozhodnutie podstúpiť augmentáciu pŕs, preto keď hovoríme o bezpečnej operácii, nemôžeme prehliadnuť význam, ktorý v tejto súvislosti hrá spokojnosť s výsledkom. Pokiaľ nie ste spokojný s konečným výsledkom po estetickej stránke, pravdepodobne budete chcieť podstúpiť opätovnú operáciu prsníkov, čím sa znovu vystavujete ďalším rizikám a prípadným vedľajším účinkom.
Za dobrý výsledok väčšina pacientok považuje prirodzený vzhľad. Čo to znamená? Prsia by mali byť symetrické a primerané k hrudníku, poprsie nesmie byť ani príliš blízko, ani príliš ďaleko od seba, musia byť mäkké na dotyk a musia mať realistické pohyby.
Práve z tohto dôvodu boli vynájdené dva typy protéz: okrúhle a anatomické. Obzvlášť dobrého a zaujímavého výsledku v tomto zmysle možno dosiahnuť s implantátmi Motiva Ergonomix®, ktoré boli špeciálne navrhnuté tak, aby našli strednú cestu medzi týmito dvoma tvarmi a chovali sa úplne prirodzene. Ich názov je odvodený od skutočnosti že tieto protézy sú vyrábané na základe princípov ergonómie, takže keď stojíte, budú mať anatomický tvar, zatiaľ čo ak si napríklad ľahnete na chrbát, materiál vo vnútri protézy bude napodobňovať prirodzené pohyby prsného tkaniva.
Prevencia ako kľúč k zníženiu vedľajších účinkov
Desiatky rokov sa venovalo skúmaniu účinkov mammoplastiky a ukázalo sa, že pri dodržiavaní zdravotných odporúčaní je táto operácia bezpečná.
Percento rizika možno výrazne znížiť, pokiaľ budú dodržané preventívne opatrenia:
Vyberajte si iba špecializovaných, kvalifikovaných a certifikovaných chirurgov: odborný lekár bude schopný posúdiť váš celkový zdravotný stav, aby predpovedal akékoľvek rizikové faktory a navrhol vám najlepšie techniky a implantáty vhodné pre vašu postavu.
Nevyberajte si chirurga len na základe nízkej ceny: niekedy cena omnoho nižšia, než je obecný priemer, môže naznačovať nekvalitné materiály a nástroje alebo nedostatok skúseností zo strany lekára.
Uistite sa, že protézy sú vyrábané uznávanými výrobcami v súlade s odpovedajúcimi certifikátmi kvality: prsné implantáty najlepších značiek sú podrobené kontrolnými testami, ktoré vyžadujú veľmi prísne bezpečnostné normy, vzťahuje sa na ne taktiež záruka. To všetko slúži k zníženiu rizika prasknutia a posunutiu implantátov a k potvrdeniu použitia materiálov, ktoré nie sú potenciálne škodlivé.
Riaďte sa všetkými pokynmi svojho lekára ohľadne pooperačnej starostlivosti: obvykle môžete ísť domov niekoľko hodín po operácii, ale pooperačná starostlivosť môže trvať aj niekoľko mesiacov. Aby sa predišlo komplikáciám, často stačí dodržiavať pokyny lekára týkajúce sa obväzov, drenáží, masáží, atď. Váš lekár vám poradí, ako sa chovať behom pobytu v nemocnici a predovšetkým akým príznakom venovať pozornosť, aby bolo možné okamžite identifikovať akýkoľvek problém.
Vykonávajte pravidelné vyšetrenie: po zavedení prsných implantátov je nutné vykonávať pravidelné kontroly (mamografy, ultrazvuk prsníkov, atď.), ktoré umožňujú identifikovať vznik možných anomálií, ako sú uzliny, ruptúry alebo kontraktúry, takto predídete možným komplikáciám.
Atestovaný plastický chirurg prof. MUDr. Andrej Soukop Ph.D odpovedá na otázky týkajúce sa prsných implantátov:
Ako ovplyvňuje výber značky a typu prsného implantátu výskyt možných patologických stavov, ako je napríklad choroba prsníka?
Výber značky býva ovplyvnený predovšetkým dobrými praktickými skúsenosťami s daným implantátom a jeho vlastnosťami, medzi ktoré patrí aj čo najnižší výskyt nežiaducich vlastností.
Sú ergonomické implantáty bezpečnejšie? Existujú rozdiely v prípadoch výskytu patológii alebo vedľajších účinkov, pokiaľ sa používajú okrúhle alebo ergonomické implantáty?
Na takto položenú otázku nemožno presne odpovedať, pretože sa bavíme o ovplyvnení patologického nálezu tvarom implantátov. Pre zdravotné hľadisko a ovplyvnenie bude dôležitejšie sa zamerať na povrch implantátov, typ gélu...
Aké závery možno vyvodiť zo štúdií o chorobe implantátu prsníka? Naozaj to súvisí s implantátmi?
Choroba prsných implantátov je označenie pre širokú škálu príznakov, nejedná sa o diagnózu.
Na rade štúdií bolo zistené, že väčšina ťažkostí u žien bola prítomná aj bez implantátov. Niektoré ťažkosti potom bývajú mylne pripisované implantátom. Ukazuje sa, že vo veľa prípadoch sa jedná iba o psychogénnu záležitosť. Však je vždy nutné pacienta riadne vyšetriť, ťažkosti nebagatelizovať, aby nedošlo k prehliadnutiu iných ochorení, ktoré s implantátmi nesúvisia. Veľa príznakov býva spojené s poruchami autoimunitných a spojivových tkanív.
Aké sú rizikové faktory a percentá pravdepodobnosti vzniku tejto choroby?
Doposiaľ neboli uskutočnené žiadne štúdie, ktoré by skúmali počet žien s prsnými implantátmi.
Súvisí anaplastický veľkobunkový lymfóm s chorobou z prsných implantátov?
BIA-ALCL nemá úplne jasnú etiológiu, ako tri najčastejšie príčiny sú spomínané hrubšie texturizácie implantátov, pôsobenie mikrobiálnej flóry a genetické dispozície. Ide o ochorenie, ktoré je v priamej súvislosti s prítomnosťou prsných implantátov. Výskyt je však veľmi raritný. V Českej republike boli od roku 2020 diagnostikované iba 4 pacientky. Odstránenie implantátu s ich obalom viedlo k vyliečeniu pacientok bez ďalšej nutnej liečby.
Čo možno urobiť pre prevenciu choroby implantátu prsníka?
Z pohľadu lekára detailne zoznámiť svojich pacientov so zápormi a výhodami, ktoré prináša zväčšenie prsníkov implantátmi. Z pohľadu pacientky sú to pravidelné odporúčané kontroly u svojho operatéra, ultrazvukové a mamografické vyšetrenie prsníkov, ktoré sa frekvenciou neodlišujú od odporúčaní pre ženy bez implantátov.
Bibliografia
BII Aware - Breast Implant Illness Awareness || My Explant Journey. BII Aware - Breast Implant Illness Awareness || My Explant Journey [online]. Copyright © 2017 BIIAware.com. Dostupné z: https://www.biiaware.com/?fbclid=IwAR0NlTW9eorpfRXa-HrFMiGa4LNa6eJ17ZiCE6a6-FB4qgtkvil3o3Gh2gg
The Most Advanced Plastic Surgeons [online]. Dostupné z: https://www.surgery.org/sites/default/files/downloads/BII-Talking-Points-FINAL-1.15.19.pdf
Breast Implant Cancer Advocates - Empowering Women With BIA-ALCL [online]. Dostupné z: https://www.breastimplantcancer.org/blog/breast-augmentation-surgery-risks/
Breast Implant Illnesses: What´s the Evidence? [online]. Dostupné z: http://www.center4research.org/breast-implant-illnesses-whats-evidence/#:~:text=A%20study%20by%20scientists%20from,with%20other%20plastic%20surgery%20patients.
Protesi mammarie, le ultime posizioni su ALCL, BII e Asia Syndrome - Sicpre - Società Italiana di Chirurgia Plastica Ricostruttiva ed Estetica. HOME - Sicpre - Società Italiana di Chirurgia Plastica Ricostruttiva ed Estetica [online]. Dostupné z: https://www.sicpre.it/protesi-mammarie-le-ultime-posizioni-su-alcl-bii-e-asia-syndrome/