Najnovší globálny prieskum ISAPS uvádza výrazný nárast vykonaných zákrokov estetickej chirurgie na celom svete
Medzinárodná spoločnosť estetickej plastickej chirurgie (ISAPS) dnes zverejnila výsledky svojho každoročného globálneho prieskumu estetických/kozmetických zákrokov, z ktorého vyplýva celkový nárast počtu zákrokov vykonaných plastickými chirurgami v roku 2021 o 19,3 % s viac ako 12,8 milióna chirurgickými a 17,5 milióna nechirurgickými zákrokmi vykonanými na celom svete.
Najdôležitejšie informácie
Nárast o 19,3 % svedčí o oživení trhu oproti roku 2020 (v ktorom došlo k celkovému poklesu o -1,8 % vo všetkých výkonoch a o -10,9 % v chirurgických výkonoch v dôsledku vplyvu COVID-19 na celosvetovú prax).
Správa poukazuje na kontinuálny nárast počtu vykonaných zákrokov estetickej chirurgie s 33,3% nárastom za posledné štyri roky.
Od posledného prieskumu sa zvýšil počet chirurgických aj nechirurgických zákrokov (18,5 % a 19,9 %), pričom za posledné štyri roky sa výrazne zvýšil počet nechirurgických zákrokov o 54,4 %.
Estetické procedúry
Najčastejším kozmetickým chirurgickým zákrokom v roku 2021 bola liposukcia s viac ako 1,9 milióna zákrokov a 24,8 % nárastom, čím predbehla zväčšenie prsníkov (+3,8 %). Medzi päť najobľúbenejších chirurgických zákrokov naďalej patrí liposukcia, zväčšenie prsníkov, operácia očných viečok, rhinoplastika a abdominoplastika. Päť najobľúbenejších nechirurgických zákrokov je aplikácia botulotoxínu, aplikácia kyseliny hyalurónovej, odstránenie chĺpkov, vypnutie pokožky a redukcia tuku.
Zväčšenie prsníkov zostáva najčastejším chirurgickým zákrokom u žien, pričom za posledné štyri roky došlo len k miernemu nárastu o +0,5 %. Naopak, počet operácií odstránenia implantátov sa zvýšil o 22,6 % (+49,6 % za posledné štyri roky) a zdvihnutie prsníkov o 31,4 % za posledný rok.
Počet tvárových zákrokov a zákrokov v oblasti hlavy sa zvýšil o 14,8 %, pričom operácia očných viečok bola najčastejším zákrokom a najobľúbenejším chirurgickým zákrokom u mužov. Lifting stehien zaznamenal najvyšší nárast v rámci všetkých chirurgických zákrokov (+53,1 %). Od roku 2017 sa zvýšil aj počet operácií liftingu zadku o 45,7 % a zväčšenia zadku o 40,5 %.
Ďalšími najčastejšími chirurgickými zákrokmi u žien sú liposukcia a operácia očných viečok. Medzi mužmi sú na prvých dvoch miestach operácia gynekomastie (ktorej popularita výrazne narastá) a liposukcia.
Podľa Dr. Gianlucu Campiglia, editora globálneho prieskumu a plastického chirurga v Taliansku, "tieto údaje jasne odrážajú skúsenosti s opätovným nárastom záujmu po negatívnom vplyve COVID-19 na výkon estetických zákrokov v predchádzajúcom roku a ich počet teraz prevyšuje počet pred pandémiou. Zaznamenali sme zaujímavý nárast počtu vykonaných chirurgických zákrokov súvisiacich s tzv. tvarovaním postavy, ako je liposukcia, ktorá sa teraz umiestnila na prvom mieste ako najčastejší zákrok, prvýkrát po mnohých rokoch pred zväčšením prsníkov, a tiež podobný narastajúci trend v prípade abdominoplastiky, liftingu stehien a zväčšenia zadku. Nižší nárast augmentácie prsníkov a s tým súvisiaci nárast odstraňovania implantátov odráža aj naše skúsenosti po zverejnení správ o BIA-ALCL (anaplastický veľkobunkový lymfóm spojený s prsnými implantátmi, pozn redakcie) v predchádzajúcom roku."
Najviac augmentácií prsníkov (53,1 % z celkového počtu) a rhinoplastík (63,7 %) podstúpili klienti vo veku 19 - 34 rokov, zatiaľ čo botulotoxínové injekcie boli najpopulárnejšie medzi osobami vo veku 35 - 50 rokov (47,2 % z celkového počtu).
Aplikácia botulotoxínu zostáva najčastejším nechirurgickým zákrokom u mužov aj žien a vo všetkých vekových skupinách, pričom plastickí chirurgovia na celom svete vykonali viac ako sedem miliónov zákrokov. Zároveň sa stal najčastejším estetickým zákrokom u pacientov vo veku 18 rokov a menej, čím predbehol v minulých rokoch najpopulárnejšiu rhinoplastiku.
Bol zaznamenaný výrazný nárast výkonov aplikácie kyseliny hyalurónovej (+30,3 %) a Dr. Campiglio sa domnieva, že to môže súvisieť so zvyšujúcim sa používaním tohto produktu v iných častiach tela, napríklad v oblasti zadku.
Štatistiky podľa krajiny
Najviac zákrokov na celom svete sa opäť vykonalo v USA (24,1 % z celkového počtu), kde sa uskutočnilo 30,4 % všetkých nechirurgických zákrokov a 15,5 % všetkých chirurgických zákrokov, nasledovala Brazília (8,9 %) a Japonsko (5,7 %). Odhaduje sa, že v USA a Brazílii pôsobí najviac plastických chirurgov, a to viac ako 30 % z celkového počtu na svete. Nasledujú ázijské krajiny s Čínou na treťom mieste, Japonskom na štvrtom a Južnou Kóreou na piatom.
Chirurgické zákroky sa naďalej vykonávajú predovšetkým v nemocniciach (43,5 % na celom svete) alebo v ordináciách (35,6 %). Krajiny, v ktorých je zaznamenaný najvyšší podiel zahraničných pacientov, sú Turecko, Kolumbia, Mexiko a Thajsko.
Metodológia prieskumu
Účastníci prieskumu vyplnili dotazník, ktorý sa zameriaval predovšetkým na počet konkrétnych chirurgických a nechirurgických zákrokov vykonaných v roku 2021 spolu s niektorými doplňujúcimi otázkami na vplyv COVID-19, demografické údaje chirurgov a rozšírenosť lekárskej turistiky. V rámci tohto prieskumu boli zhromaždené údaje od celkovo 1 003 plastických chirurgov. Výsledky zostavila, spracovala a analyzovala spoločnosť Industry Insights, Inc., nezávislá výskumná spoločnosť so sídlom v Columbus, OH. ISAPS je jedinou organizáciou, ktorá každoročne zhromažďuje tento typ celosvetových údajov.
O ISAPS – Medzinárodná spoločnosť estetickej plastickej chirurgie (ISAPS) je popredným svetovým profesijným združením certifikovaných estetických plastických chirurgov. ISAPS bola založená v roku 1970 a poskytuje otvorené fórum na výmenu poznatkov a najkvalitnejšie Aesthetic Education Worldwide©. ISAPS sponzoruje a podporuje vedecké stretnutia na celom svete a ponúka svojim členom aktuálne školenia a ďalšie vzdelávanie. V súčasnosti je členom ISAPS viac ako 5 600 najuznávanejších estetických a rekonštrukčných plastických chirurgov na svete v 117 krajinách.
Bibliografia
ISAPS. (9. január 2023). Global survey 2021: Full report and press releases [online]. Dostupné na: https://www.isaps.org/discover... [Dátum: 17. 1. 2023].