Laser v jednodňovej chirurgii: zlatá žila, kŕčové žily, znamienka, kondylómi
Odborníkom v laserovej medicíne je bezpochyby MUDr. Allen Dimov /chirurg chirurgickej kliniky FNsP Ružinov a riaditeľ súkromného zdravotníckeho zariadenia Chirkoz Sk v Bratislave/. Na otázky ohľadom vybraných problémov pacientov prichádzajúcich do Chirkoz-u zodpovedal MUDr. Allen Dimov.
Kŕčové žily (varixy)
Predstavujú zdravotné riziko, či estetickú otázku?
Kŕčové žily nie sú len estetickým problémom ale môžu byť i veľmi nebezpečné, sú ochorením od takmer neviditeľných foriem až po výrazné rozšírenia a vakovité vypukliny povrchových žíl. Ľudia si ich zvyknú veľmi často mýliť s neškodnými drobnými „pavučinkami“ na končatinách, ktoré trápia najmä ženy a sú estetickým problémom. S kŕčovými žilami súvisí vznik zápalov a chronických porúch povrchového a hlbokého žilového systému. Dôsledkom poruchy cirkulácie krvi sa na končatine objavuje kožné ochorenie prejavujúce sa hnedými škvrnami a zápalové zmeny podkožia. Daný problém môže vyústiť až do vzniku vredov, ktoré sú ťažko liečiteľné. V dôsledku stagnovania krvi vznikajú v kŕčových žilách trombózy a tromby (krvné zrazeniny), ktoré sa môžu po odtrhnutí dostať do ciev veľkého obehu, upchať niektorú vetvu najzávažnejších prípadoch viesť až k smrti.
Akú liečbu odporúča lekár ?
Konzervatívnou formou liečby je užívanie klasických liekov (tzv. venotiká). Tie sa kombinujú rôznymi lokálnymi masťami a nosením elastických kompresívnych pančúch. Inou formou liečby je sklerotizácia žíl. Pri sklerotizácii sa do postihnutých žíl vpichuje sklerotizačný roztok. Zákrok je nebolestivý a trvá zopár minút. Za pomoci elastických ovínadiel alebo elastických pančúch sa krv z povrchových žíl vytlačí a stena žíl sa zlepí. Ak zlyhajú uvedené metódy liečby, lekár odporúča laserovú alebo klasickú operáciu. Pri klasickej operácii sa žily operačne z bodových rán alebo rezov odstraňujú. V tomto prípade je nutné celková alebo spinálna anestézia a niekoľkodňová hospitalizácia. Pooperačný stav je mnohokrát veľmi nepríjemný a bolestivý pre pacienta. Pozákroková rekonvalescencia je zdĺhavá. Priaznivejšou liečbou je laserová metóda.
Čo je prínosom laserovej metódy?
Podľa slov MUDr. Allena Dimova, je laserová liečba najmodernejšou a pokrokovou liečbou, ktorá má niekoľko výhod oproti spomínaným metódam. Ide o endoluminálnu (vnútrožilovú) miniinvazívnu metódu. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii. Trvanie operácie je približne hodinu a po zákroku pacient odchádza do domácej starostlivosti. Odporúča sa práceneschopnosť 1 až 2 dni. Čas zahojenia a rekonvalescencie je neporovnateľne kratší ako pri klasickej forme operácie. Ide o zákrok vykonaný v rámci jednodňovej chirurgie.
Zlatá žila (hemoroidy)
Predísť obavám z rakoviny hrubého čreva.
Hemoroidy, hovorovo zlatá žila sú rozšírené žily v oblasti konečníku. Základom stanovenia diagnózy je chirurgické vyšetrenie doplnené o rektoskopické vyšetrenie konečníka a určenie štádia hemoroidov. Rektoskopickým vyšetrením je možne vylúčiť i rakovinu hrubého čreva. Mnohí pacienti sa pri prvých zmenách v oblasti konečníka utiahnu so svojim zdravotným problémom a zo strachu z tejto zákernej choroby prichádzajú pacienti už v pokročilých štádiách ochorenia konečníku. Najčastejším zistením rektoskopického vyšetrenia je ochorenie zlatej žily, na liečbu ktorej je možné siahnuť i po laserovej liečbe, ktorá prináša pre pacienta mnoho výhod.
Aké sú prednosti laserového zákroku?
Inovačnou metódou liečby zlatej žily je ich odstránenie laserom. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii približne do hodiny a je prakticky bezbolestný. Výhodou použitia laseru je tenký lúč, minimálne poškodzujúci okolité tkanivá, ktorý odstráni hemoroid za súčasného ošetrenia jeho miesta. Významnou výhodou laserového ošetrenia je takisto skutočnosť, že už pri jednom zákroku je možné odstrániť všetky uzlíky a nie je potrebných viacero ošetrení. Podľa MUDr. Allena Dimova dochádza k okamžitému zastaveniu krvácania, menšiemu opuchu, a tým i k menším bolestiam. Hojenie je takisto rýchlejšie. Nasledujúcich približne 7-10 dní sa odporúča liečenie v domácej opatere. Úplné vyliečenie sa dá očakávať do štrnástich dní.
Kondylómi
Kondylómi sú bradavičnaté útvary vírusového charakteru vyskytujúce sa v okolí genitálií alebo pohlavných ústrojov. Liečia sa tzv. "vypaľovaním" tekutým dusíkom , prípravkami z podofylínu , z 5 - fluoruracilu alebo chirurgickým , či laserovým odstránením. Kondylómi majú tendenciu recidivovať , preto opakované liečenie nie je zriedkavé. Výkon sa realizuje v lokálnej anestézii. Trvanie laserového zákroku je približne 15 až 40 min. Po zákroku nie je nutná hospitalizácia. Laserovému ošetreniu kondylómov sa venuje i MUDr. Allen Dimov.
Materské znamienka
Buďte na pozore pred rakovinou kože.
Od pradávna sú materské znamienka považované za znamienka krásy, najmä ak sa vyskytujú na niektorých častiach tela. Bohužiaľ tieto znamienka krásy dokážu byť aj naším nepriateľom a znepríjemniť nám život, ak sa z takéhoto nevinného materského znamienka vyvinie rakovina kože. Najjednoduchším ubezpečením sa o „bezpečnosti znamienka“ je skontrolovanie útvaru tzv. dermatoskopickým vyšetrením. Nenáročným prístrojovým vyšetrením sa bez čakania zbavíte pochybností z melanómu. Dermatoskop je prístroj, ktorý je vynikajúcim pomocníkom pri posudzovaní daného útvaru kožným lekárom. Uvedeným prístrojom nedisponuje každá ambulancia kožného lekára, preto si treba dať trochu námahy a vyhľadať súkromnú ambulanciu, ktorá môže vykonať prístrojové vyšetrenie znamienka. Po odbornom posúdení znamienka môže lekár odporučiť odstránenie znamienka. Existuje možnosť laserového alebo chirurgického odstránenia. Je dôležité vedieť, že nie všetky znamienka sú vhodné pre laserový zákrok.