Laser a kožné výrastky: typy, priebeh, výhody a riziká
S pribúdajúcim vekom sa na pokožke bežne objavujú lézie, výrastky či zmeny sfarbenia. Vo všeobecnosti sa nejedná zdraviu nebezpečné javy, hoci je prirodzené obávať sa rakovinových výrastkov.
Mnohé nezhubné kožné výrastky nie sú zdraviu škodlivé, takže si vyžadujú liečbu len z kozmetických dôvodov. Iné sa odstraňujú preventívne, pretože majú tendenciu vyvinúť sa do rakoviny kože. Lipómy sa môžu odstrániť, ak tlačia na nerv alebo orgán alebo bránia v pohybe.
Rôzne typy kožných výrastkov sa liečia rôznymi metódami. Pochopenie typov kožných výrastkov a spôsobov ich odstránenia vám pomôže v prípade potreby vyhľadať vhodnú lekársku pomoc.
Typy kožných výrastkov
Väčšina kožných výrastkov je nezhubná a predstavuje len kozmetický problém. Niektoré z najčastejších typov nezhubných kožných výrastkov sú tieto.
Seboroická keratóza
Seboroická keratóza sa najčastejšie vyskytuje na tvári, ramenách, hrudníku alebo chrbte, ale môže sa nachádzať kdekoľvek na koži. Seboroická keratóza má rôznu farbu od svetlohnedej až po čiernu a je vyvýšená a voskovitá. Keratózy často vyzerajú ako prilepené na koži a sú jedným z najčastejších typov nezhubných kožných výrastkov.
Zvyčajne sa vyskytujú u dospelých v strednom až vyššom veku. Jedná sa o neškodný typ výrastku, ktorý ak spôsobuje kozmetické problémy, dá sa odstrániť. Ak však existujú akékoľvek pochybnosti o diagnóze seboroickej keratózy, je potrebné na potvrdenie vykonať biopsia.
Hemangióm
Hemangióm je malá červená papula (vyvýšená) alebo makula (plochá) cievna škvrna, ktorá je nezhubná. Jedná sa o bežný, neškodný typ výrastku, ktorého presná príčina nie je známa. Nie je často potrebné ich liečiť, ale na ich odstránenie sa môže použiť laserová terapia, ak predstavujú kozmetický problém.
Névus (znamienko)
Névus, najčastejšie známy ako znamienko, patrí medzi veľmi časté kožné výrastky. Nevy majú zvyčajne okrúhly tvar s hladkým okrajom a na koži sa objavujú ako hnedé či ružové hrbolčeky alebo škvrny.
Sú tvorené melanocytmi (špeciálny typ kožných buniek, ktoré produkujú pigment tmavnúci na koži nazývaný melanín). Môžu sa objaviť v ktoromkoľvek štádiu života, môžu byť vyvýšené alebo ploché a môžu sa nachádzať kdekoľvek na tele.
Väčšina ľudí má aspoň jedno znamienko a zvyčajne sú neškodné. Ak však znamienko zmení tvar, farbu, veľkosť alebo začne krvácať, môže to byť znamenie, že sa vyvíja rakovina kože. V takom prípade bude potrebná biopsia na kontrolu prítomnosti rakoviny kože.
Lipóm
Lipómy sa zvyčajne nachádzajú pod kožou, ale môžu sa vyskytnúť kdekoľvek, kde sú prítomné tukové bunky. Technicky sa nejedná o kožný výrastok, ale o najčastejší typ podkožného nádoru mäkkých tkanív.
Hoci zvyčajne nespôsobujú žiadne problémy, ak sa zväčšia alebo tlačia na okolité nervy, môžu spôsobovať bolesť a nepohodlie. Ak sú veľmi veľké (nad 5 cm), odporúča sa vyhľadať lekára, aby vylúčil liposarkóm.
Dermatofibróm
Dermatofibrómy sa často vyskytujú na rukách a nohách ako malé tvrdé hrčky, ktoré majú rôznu farbu od ružovej po hnedú. Môže ísť o benígny výrastok spôsobený folikulitídou alebo reakciu na drobné poranenie či uštipnutie hmyzom. Niekedy sa vyskytujú aj u pacientov s oslabenou imunitou alebo autoimunitnou poruchou.
Dermatofibrómy sa môžu zamieňať s melanómami, preto sa odporúča potvrdenie diagnózy. Na odstránenie sa často používa chirurgická excízia alebo kryochirurgia, ale odstránenie nie je nevyhnutné, pokiaľ dermatofibróm nespôsobuje príznaky.
Xantelazma
Xantelazma je nezhubné ochorenie kože žltkastej farby, ktoré sa zvyčajne nachádza na očných viečkach alebo v ich okolí a je spôsobené miestnym hromadením cholesterolu. S pribúdajúcim vekom sa u ľudí zvyšuje pravdepodobnosť vzniku väčších xantelaziem a ich väčšieho počtu. Bohužiaľ, po odstránení majú tendenciu sa znovu objaviť. Chirurgické odstránenie, ktoré sa vykonáva v lokálnej anestézii, zanecháva malé jazvy. Neodporúča sa to pri veľkých xantelazmách, pretože operácia môže spôsobiť prevísanie kože viečok smerom von, čo je stav známy ako ektropium. Veľké výrastky tohto typu sa odstraňujú v lokálnej anestézii pomocou laserových zariadení typu CO2 alebo Erbium. Výsledok je vo väčšine prípadov dobrý, ale odstránenie hlbokých výrastkov (ktoré prenikli do svaloviny viečka) alebo výrastkov, ktoré sú na mieste už dlhší čas, môže zanechať ploché, bledé jazvy.
Použitie laserov pri odstraňovaní výrastkov
Po jednoznačnej diagnóze výrastkov (pomocou dermatoskopie a/alebo kožnej biopsie) je možné rozhodnúť o možnostiach liečby. V prípade kožných výrastkov je bežné chirurgické odstránenie, ktoré okrem nepríjemných pocitov z chirurgického zákroku môže zanechať jazvy. V súčasnosti sú k dispozícii nechirurgické metódy ako je laser, chemický peeling či fotodynamická terapia, ktoré sa používajú najmä v prípade benígnych výrastkov.
Ošetrenie ablatívnou laserovou technológiou odstraňuje bunky týchto výrastkov a vedie k estetickejšiemu vzhľadu ako po operácii. Liečba je individualizovaná podľa typu a počtu výrastkov a ich umiestnenia na tele. Lekár môže použiť rôzne typy laserov, napríklad:
Ošetrenie ablatívnym laserom YAG
Er:YAG (Erbium Yttrium-Aluminum-Garnet)je invazívne laserové ošetrenie, ktoré odstraňuje výrastky a odhaľuje zdravú pokožku pod nimi. Je bezpečný a účinný pri odstraňovaní nezhubných kožných výrastkov.
Ošetrenie ablatívnym CO2 laserom
Použitie tohto typu lasera umožňuje nielen presné odstránenie kožných výrastkov, ale poskytuje aj najlepšie estetické výsledky. Ošetrenie stimuluje tvorbu nového kolagénu, ktorý po zákroku zlepší vzhľad vašej pokožky.
Ako laser funguje?
Laser vyžaruje malý lúč svetla, ktorý má vysokú intenzitu a možno ho presne zamerať na problematickú oblasť. Majú jednu alebo dve čisté farby (nazývané aj vlnové dĺžky). Laser je zameraný na problematickú kožnú léziu, ale okolitú zdravú pokožku ponecháva nedotknutú. Bunky výrastku sa pod náporom lasera zahrejú a prasknú. Vyškolený lekár dokáže laser zamerať priamo len na kožný výrastok, aby tak zabránil zjazveniu okolitej kože. Veľké lézie si môžu vyžadovať viac ako jedno sedenie na úspešné odstránenie problematického miesta.
Sú lasery bezpečné?
Existuje mnoho typov bezpečných laserov, ktoré môžu používať len špeciálne vyškolení lekári. Pri správnom použití laser prenikne len do hĺbky 6 mm. To znamená, že hlboké tkanivo alebo vnútorné orgány zostávajú pred laserom v bezpečí. Pri laserových zákrokoch na léziách na tvári alebo hlave bude potrebná špeciálna ochrana očí ako napríklad okuliare.
Bude to bolieť?
Odstránenie výrastkov laserom sa dá ľahko vykonať ako ambulantný zákrok v ordinácii lekára. Lekár približne 30 minút pred zákrokom pokryje povrch pokožky anestetickým krémom, aby sa zmiernili prípadné nepríjemné pocity. Mnohí pacienti sa však rozhodnú nepoužiť žiadnu anestéziu. Väčšina pacientov uvádza mierny pocit štípania pri ošetrení bez anestetického krému. Po ošetrení nebudete mať žiadne výrazné prestoje a mali by ste sa bez námahy vrátiť do každodenného života.
Výhody a riziká ošetrenia
Okrem estetického aspektu a zlepšenia vzhľadu pokožky má odstránenie kožných výrastkov aj preventívny účinok, pretože pomáha predchádzať zdravotným problémom pri včasnom odstránení. Výhodou laserového zákroku v porovnaní s chirurgickým zákrokom je minimálna záťaž pre organizmus; medzi ďalšie pozitíva patrí:
- rýchle hojenie bez jaziev
- menšie krvácanie a bolestivosť
- bezpečný a účinný jednodňový zákrok
- rýchla obnova pokožky
Ako pri každom ošetrení, aj pri laserovom ošetrení existujú riziká, ktoré sú však výberom kvalifikovaného lekára minimalizované. Medzi riziká patria:
- bolesť
- opuch
- krvácanie
- zjazvenie
- tvorba chrást
- zafarbenie pokožky
Tieto riziká sú však minimálne a dočasné. Dodržiavaním pokynov lekára im viete predchádzať.
Bilbiografia
ASDS. (n. d.). Laser Treatment for Pre-cancerous Growths. Dostupné na: https://www.asds.net/skin-expe...
Laser Skin & Vein Clinic. (3. máj 2018). Will Removing Skin Lesions With a Laser Leave a Scar? Understanding Laser Treatments. Dostupné na: https://laserskinandvein.com.a...
Massy, H. (30. november 2023). What Is a Skin Growth? Verywell Health. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com...
Tel Aviv Sourasky Medical Centre. (n. d.). Non-surgical treatment of skin growths. Dostupné na: https://www.tasmc.org.il/sites...