Keramické fazety - jednoduchcá cesta za krásnym úsmevom

Keramické fazety - jednoduchcá cesta za krásnym úsmevom
Natália Valkovičová

Vyštudovala som psychológiu na Masarykovej univerzite v Brne a teraz svoju vášeň pre písanie využívam na písanie a prekladanie článkov o estetickej medicíne a plastickej chirurgii.

Vytvorené: 21. 2. 2023 · Aktualizácia: 21. 2. 2023
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.

Podľa odborníkov z Schill Dental Clinic si pod keramickými fazetami môžete predstaviť tenké škrupiny z keramiky vo farbe zubov, ktoré sa pripevňujú na prednú plochu zubov s cieľom zlepšiť ich vzhľad. Najčastejšie sa používajú fazety keramické a kompozitné.

Keramické fazety sa väčšinou používajú na ošetrenie rôznych kozmetických problémov vrátane odštiepených, zlomených, zafarbených alebo menších zubov, ako sú ostatné, aby sa zarovnali nedokonalosti. Môže sa použiť len jedna fazeta v prípade zlomeného alebo odštiepeného zuba, ale v mnohých prípadoch sa používa šesť až osem faziet, aby sa vytvoril rovnomerný a symetrický úsmev. Najčastejšie sa fazety aplikujú na horné predné zuby. Výhodou keramických faziet je, že dokážu vyčariť žiarivý úsmev v priebehu krátkeho času. Zásah do zubov je minimálny a bezbolestný, fazety vyzerajú naozaj prirodzene a sú veľmi odolné.

Kompozitné fazety používajú na zlepšenie vzhľadu zubov živicu vo farbe zubov. Na rozdiel od keramických faziet lekár nanáša živicu priamo na zub a potom ju vytvaruje a upravuje tak, aby sa dosiahol požadovaný estetický vzhľad.

Kto je vhodný kandidát pre keramické fazety

Kto je vhodný kandidát pre keramické fazety

Premena s keramickými fazetami na klinike VitaDent

Bez osobnej konzultácie je ťažké zhodnotiť a určiť, kto je vhodný kandidát. To závisí najmä od konkrétneho stavu vašeho chrupu. V niektorých prípadoch, napríklad ak sú zuby veľmi krivé alebo nerovnomerné, vám môže byť odporučené, aby ste si pred umiestnením faziet dali nasadiť strojček na zuby. Pri pacientoch s paradontitídou je potrebné chorobu najskôr preliečiť a stabilizovať, než je možné pristúpiť k nasadeniu faziet.

Problém s keramickými fazetami môže nastať aj u ľudí, ktorí trpia bruxizmom a teda škrípaním zubov. Samotné škrípanie nie je prekážkou k osadeniu faziet, ale ich životnosť mechanickým poškodením veľmi skráti a preto sa tento zákrok často neodporúča.

Ak máte mierne krivé, odštiepené alebo zafarbené zuby, máte defekty, či medzeru, je vhodné uvažovať o tomto zákroku. Zubné fazety vám totiž môžu zmeniť vaše zuby a dodať vám žiarivý a prirodzený úsmev.

Ako si vybrať vhodného lekára

Výber správnych faziet pre vaše zuby je rovnako dôležité ako výber správneho estetického zubára. Ide o zákrok, ktorý si vyžaduje veľkú precíznosť, znalosti a skúsenosti. Preto by ste mali hľadať zubného lekára, ktorý vyštudoval estetickú stomatológiu alebo má absolvované kurzy a školenia v oblasti zubnej estetiky. Ak nemáte vo svojom okolí niekoho, kto má s fazetami osobnú skúsenosť, môžete sa informovať u svojho zubného lekára, ktorý vám na tento zákrok odporučí odborníka. Je dobré si pozrieť aj hodnotenia iných ľudí, ktorí majú fazety spravené a poradia vám s výberom lekára. Môže sa stať, že budete musieť navštíviť niekoľko kliník, aby ste mohli porovnať a zistiť, aké možnosti máte k dispozícii.

Konzultácia s lekárom

f6d1b9ca-70c1-11ed-8a58-005056999513.jpg

Prvým krokom je úvodná návšteva estetického zubára. Odborník najskôr vykoná anamnézu a odborné vyšetrenie zubov. Pri výbere faziet musí lekár zohľadniť nie len veľkosť a tvar vašich zubov ale aj typ vašej tváre. Väčšina tvárí patrí do štyroch hlavných kategórií typov: oválne, okrúhle, srdcové a štvorcové. Každý typ tváre je iný a veľkosť a tvar zubov by mal byť v súlade s tvarom vašej tváre, aby ste sa vyhli výsledku, ktorý bude vyzerať neprirodzene. Dôležité je aj prekonzultovať počet faziet a vaše finančné možnosti.

Ak ste sa s lekárom dohodli na podmienkach a postupe, urobia sa vám röntgenové snímky na zhodnotenie stavu vašich zubov. Je nevyhnutné, aby bola ústna dutina zdravá. Lekár bude pátrať po známkach zubného kazu, ochorení ďasien alebo iných problémoch v ústnej dutine. Ak u vás zubár niečo také zistí, nemusíte byť vhodným kandidátom na fazety a v takom prípade vám môže odborník odporučiť, aby ste si najskôr tieto zdravotné problémy preliečili.

Ak zubár zhodnotí, že váš zdravotný stav je v poriadku a zákrok je pre vás vhodný, prediskutuje s vami, aké sú vaše možnosti. Pri druhej návšteve lekár vytvorí 3D náhľad, ktorý vám pomôže si jasne predstaviť, ako budú vaše nové fazety vyzerať. Počas tohto kroku si pacient s pomocou rád lekára vyberie odtieň fazety.

Ďalším krokom je minimálne odstránenie skloviny pomocou brúsneho nástroja na vytvorenie drsnejšej štruktúry na každom zube, na ktorý sa bude aplikovať fazeta. Vďaka tomu ľahšie priľne k zubu. Tento postup sa vykonáva pod lokálnou anestéziou. V niektorých prípadoch tento krok ani nie je potrebný.

Potom sa zhotoví odtlačok vašich zubov. Tento odtlačok sa potom odošle do laboratória na výrobu faziet.

Potom vám lekár nalepí na zuby dočasné fazety, ktoré bývajú väčšinou už zahrnuté v cene zákroku.

Priebeh zákroku

Výroba faziet v externom zubnom laboratóriu trvá približne jeden až dva týždne, avšak mnoho kliník si začína zariaďovať vlastné laboratóriá na výrobu faziet a protéz, čo tento proces výrazne skráti. Existuje mnoho rôznych systémov lepenia a ide o krok citlivý na techniku, čo znamená, že je rozhodujúci pre dlhodobú životnosť vašich faziet. Len čo sú fazety vyhotovené, môžete si dohodnúť termín na ich umiestnenie. Pri tejto návšteve lekár zhodnotí, či vám fazety sedia, majú tvar a farbu, akú ste si pri prvej konzultácii dohodli a uistí sa, že sú pre vás ideálne.

Potom prichádza na rad hygiena a lekár dôkladne vyčistí vaše zuby. Je to veľmi dôležité, pretože sa tak zabráni tomu, aby sa pod fazetou zachytili akékoľvek baktérie, ktoré by mohli spôsobiť napríklad zubný kaz alebo iné komplikácie. Po precíznom vyčistení zubov lekár vydezinfikuje fazety. Následne sa použije špeciálny zubný cement na pripevnenie fazety k zubu. Na rýchle vytvrdnutie tohto cementu sa použije ultrafialové svetlo. Táto konečná fáza pri ktorej sa už umiestňujú fazety zvyčajne netrvá dlhšie ako dve hodiny.

Pri kompozitných fazetách vytváranie odtlačku a čakanie na výrobu faziet v laboratóriu odpadá, pretože estetický zubár vytvára fazetu priamo na zube. Ak je potrebné zbrúsenie zubu, lekár použije lokálnu anestéziu. Na zatvrdnutie materiálu sa tiež používa ultrafialové svetlo.

Priebeh rekonštrukcie chrupu keramickými fazetami na Interklink

Výhody a nevýhody keramických a kompozitných faziet

Výhody keramických faziet:

  • Keramické fazety sú veľmi tenké 0,4 - 0,8mm keramické plátky a poskytujú reálnu možnosť ošetrenia kozmetických problémov.
  • Vďaka svojej priesvitnosti sa keramické fazety najviac približujú vzhľadu prirodzeného zuba.
  • Majú vysokú odolnosť a pri dobrej údržbe môžu tieto fazety vydržať 10 až 20 rokov.

Nevýhody:

  • Keramické fazety sa zvyčajne vyrábajú v laboratóriu, takže si to vyžaduje viacero stretnutí v ambulancii a celý proces môže trvať dlhšie.
  • Opravy keramických faziet môžu byť drahšie, zdĺhavejšie a náročnejšie.
  • Zákrok si často vyžaduje, aby lekár odstránil časť skloviny vášho zuba.

Výhody kompozitných faziet:

  • Keďže kompozitné fazety nie je potrebné posielať do laboratória, zvyčajne môžete odísť s novým úsmevom v ten istý deň.
  • Dajú sa ľahšie vymeniť, odstrániť a opraviť.
  • Kompozitná živica je lacnejší materiál, a tak je cena týchto faziet oveľa dostupnejšia.

Nevýhody:

  • Kompozitné fazety sa rýchlejšie opotrebúvajú a majú kratšiu životnosť, ktorá je približne 5 až 7 rokov.
  • Ak máte závažnejšie kozmetické problémy, napríklad výrazné medzery, extrémne zafarbenie - kompozitné fazety nemusia byť vhodným riešením.
  • Kompozitné fazety sa taktiež neodporúčajú, ak ste silný fajčiar (môže to spôsobiť predčasné zafarbenie kompozitu a následný nerovnomerný vzhľad zubov).
  • Tieto fazety sa neodporúčajú ani vtedy, ak si obhrýzate nechty (zvyšuje to riziko odštiepenia alebo prasknutia faziet).

Zotavovanie po nasadení keramických faziet

Zotavovanie po nasadení keramických faziet

Fotografie pred a po nasadení keramických faziet v Dental Studio 2001

Na rozdiel od iných stomatologických zákrokov netrvá proces zotavenia obzvlášť dlho, keďže sa jedná o minimálne invazívny zákrok. Po nalepení faziet a odznení anestetík (ak boli použité) môžete jesť a žuť ako zvyčajne.

Aby vám ale fazety vydržali čo najdlhšie, je potrebné sa riadiť pár jednoduchými zásadami, ktoré vám v tom pomôžu. Nikdy nepoužívajte zuby na otváranie akýchkoľvek vecí, ako sú napríklad veká od fliaš. Nežujte tvrdé predmety, ako sú perá, ľad alebo nechty. Snažte sa nežuť a neodhrýzať prednými zubami. Tvrdšie potraviny jedzte pokiaľ možno len zadnými zubami.

Pri športe sa odporúča nosiť chránič zubov. Ak v noci škrípete alebo zatínate príliš zuby, je vhodné si zaobstarať dlahu alebo fixačný aparát na ochranu faziet. Požiadajte svojho lekára, aby vám ukázal najlepší spôsob čistenia zubov a používania dentálnej nite pri nových fazetách, pretože len správnym a pravidelným čistením zostanú fazety v dobrom stave dlhodobo.

Starostlivosť o fazety

Ako už bolo spomenuté, kľúčom k tomu, aby vám fazety vydržali v ideálnom stave čo najdlhšie, je správna starostlivosť o ne. Na čo by ste určite mali dbať:

  • Dodržiavajte zdravú ústnu hygienu.
  • Používajte správnu zubnú pastu (vyhnite sa zložkám, ako je sóda bikarbóna, hydrogenuhličitan sodný alebo peroxid vodíka)
  • Používajte mäkkú zubnú kefku.
  • Čistite si zuby dva až trikrát denne.
  • Medzizubné priestory si čistite pomocou zubnej nite alebo inej medzizubnej pomôcky.
  • Nehryzte do tvrdých vecí.
  • Zubný kaz aj ochorenie ďasien môžu ohroziť vaše fazety a celkové zdravie ústnej dutiny. Dôležitá je preto každoročná preventívna prehliadka na ktorej vám váš zubný lekár odporučí najlepšiu starostlivosť a produkty, ktoré môžete používať, prípadne vyrieši akýkoľvek problém včas.

Výsledky

Výsledky

Žiarivý a prirodzený úsmev s fazetami po zákroku v Dental Studio 2001

Prirodzene žiarivý úsmev je často základom sebadôvery a sebavedomia. Získate dokonalé ale stále prirodzené biele a rovné zuby, o ktorých ste vždy snívali, bez anestézie alebo poškodenia. Keramické fazety si pri správnej starostlivosti zachovávajú svoju prvotnú farbu po celú dobu životnosti. Majú krásny lesk a pôsobia veľmi prirodzene. Keramické fazety sú obľúbené aj medzi celebritami po celom svete a pridávajú na sebavedomí nespočet ľuďom.

Komplikácie a vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky alebo komplikácie sú ojedinelé, keďže ide o neinvazívny zákrok. Avšak ak sa pacient riadne nestará o svoju ústnu dutinu a keramické fazety, ich životnosť sa môže skrátiť. V prípade úrazu taktiež môžu utrpieť značné poškodenie. Aj keď sú fazety umelé, zub pod nimi je stále náchylný na zubný kaz a ochorenia ďasien. Vyžadujú si každodennú precíznu údržbu.

V prípade kompozitných faziet môže prísť k zmene farby ak ste silný fajčiar, konzumujete veľa čiernej kávy, červeného vína alebo nedodržujete ústnu hygienu. Je tam riziko odlomenia, odštiepenia alebo prasknutia.

Často kladené otázky

  • Môže sa na čistenie zubov s fazetami používať elektrická zubná kefka? Na čistenie zubov môžete použiť akúkoľvek zubnú kefku. Vysokokvalitné fazety možno čistiť mechanickými, elektrickými a ultrazvukovými zubnými kefkami.
  • Aká je cena keramických faziet? Keramické fazety nie sú úplne lacná záležitosť, ale na druhej stránke je to dlhodobá investícia na 10 až 20 rokov. Existujú však rôzne faktory, ktoré môžu ovplyvniť konečnú cenu, napríklad počet faziet. Niektoré kliniky ponúkajú možnosť financovania, aby ste si mohli náklady na ošetrenie rozložiť na určité obdobie.
  • Je nasedie faziet bolestivé? Nie. S nasadením faziet zvyčajne nie je spojená žiadna bolesť. Pri zbrusovaní skloviny sa však môže použiť lokálne anestetikum.
  • Je možné osadiť keramické fazety aj bez brúsenia? Áno, v niektorých prípadoch sa fazety dajú nasadiť aj bez brúsenia, a to najmä keď ide o korekciu drobných nedostatkov na zuboch, ktoré sú inak relatívne rovné a v dobrom stave alebo pri požiadavke na belšie zuby. Pri takomto zákroku nie je potrebná žiadna predpríprava zubu ani lokálna anestézia.
  • Pre koho keramické fazety nie sú vhodné? Fazety nie sú vhodné pre ľudí s bruxizmom, teda pre tích, čo škrípajú zubami, pretože hrozí predčasné poškodenie faziet.

    Nasádzanie keramických faziet sa tiež neodporúča pre ľudí, ktorí trpia aktívnou parodontitídou.

Literatúra

Stommamed. (2021). Úsmev bez chybičiek krásy. Dostupné na: https://www.stomamed.sk/usmev-... [Dátum 28.10. 2021].

Tooth Doctor. (2021). Dental veneers. Dostupné na: https://www.tooth-doctor.com/dentist-stanford-le-hope-dentist-basildon/veneers/ [Dátum 28.10. 2021].

Nalbandian, S., Millar, B. (2009). The effect of veneers on cosmetic improvement. British Dental Journal, 207, E3. Dostupné na: https://www.nature.com/articles/sj.bdj.2009.609 [Dátum 28.10. 2021].

Rifkin Raanan. (2021). How to choose the best veneers for your face shape. Dostupné na: https://www.rifkinraanan.com/blog/how-to-choose-the-best-veneers-for-your-face-shape/ [Dátum 28.10. 2021].

BioDent. (2021). Keramické fazety. Dostupné na: https://bio-dent.sk/... [Dátum 28.10. 2021].

Askelpion. (2021). Fazety. Dostupné na: https://www.asklepion.cz/stoma... [Dátum 28.10. 2021].

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.

Reklama

Mohlo by Vás tiež zaujímať...