Hneď alebo neskôr? Kedy je najlepšie absolvovať rekonštrukciu prsníka?
Dozvedieť sa o diagnóze rakoviny prsníka je vždy ťažké, rovnako ako je to pri akomkoľvek inom type rakoviny či závažnom ochorení. V momente, kedy lekár túto diagnózu oznámi, sa v hlave pacienta hromadia otázky a obavy o tom, čo bude nasledovať. V prípade rakoviny prsníka sa k týmto obavám a neistotám pridáva najmä u žien aj strach o to, ako liečba ovplyvní ich vzhľad a symbol ženskosti - ich prsia.
Čo je to mastektómia?
Mastektómia, teda odstránenie prsníka alebo prsnej žľazy, je operácia, ktorá už zachránila život nespočet ľuďom s rakovinou prsníka. Aj keď nie je vždy nutná, je veľmi časťou súčasťou liečby tejto diagnózy. Pri tejto operácii v celkovej anestézii lekár odstráni buď iba mliečnu žľazu alebo mliečnu žľazu spolu s kožou, bradavkou, prípadne aj lymfatickými uzlinami z podpazušia.
V niektorých prípadoch je možné podstúpiť namiesto mastektómie lumpektómiu, ktorá sa označuje za prsník šetriaci výkon, pretože sa neodstraňuje celý prsník, ale len jeho časť, a to ložisko nádoru spolu s vrstvou okolitého zdravého tkaniva.
Rozhodnutie o výbere a rozsahu operácie je samozrejme na lekárovi a musí zohľadniť faktory, ako napríklad:
- Veľkosť a umiestnenie nádoru
- Rozsah nádoru
- Vek a zdravotný stav pacientky
- Rodinnú anamnézu
- Veľkosť prsníkov
Čo teraz?
Či už u pacientky lekár zvolí rozsiahlejšiu alebo menej rozsiahlu operáciu, myšlienka, že príde o prsník môže u nej vzbudzovať stres, ktorý v danej situácii určite nepomôže. Našťastie existuje operácia, vďaka ktorej môžu stratený prsník získať späť a neprísť tak o svoju ženskosť a sebavedomie.
Dobrou správou je, že väčšina žien, ktoré podstúpili mastektómiu či lumpektómiu, sú vhodnými kandidátkami na rekonštrukciu prsníka. Existuje niekoľko spôsobov, akými môže lekár prsník rekonštruovať, preto dokáže nájsť riešenie pre takmer každého, kto má o takýto zákrok záujem.
Pri rekonštrukcii môže lekár použiť vlastný materiál pacientky, teda transplantovať kožu, podkožie či sval do miesta, kde prsník chýba. Druhou možnosťou je augmentácia syntetickým materiálom, teda implantátom. Treťou možnosťou je kombinácia týchto dvoch metód, pri ktorej na využije pacientkina koža a podkožie z okolia chýbajúceho prsníka a následne sa vyplní implantátom.
Okrem typu rekonštrukcie je tu však ešte jedna dôležitá otázka - kedy rekonštrukciu absolvovať? Zároveň s mastektómiou? Alebo je lepšie si nechať trochu času na rozmyslenie a doliečenie a absolvovať ju neskôr?
Toto rozhodnutie je neuveriteľne individuálne a záleží na viacerých faktoroch, preto sa nedá s istotou povedať, ktorá možnosť je lepšia. Ponúkame však výhody a nevýhody obidvoch typov zákroku, ktoré môžu lekár a pacientka v rozhodovaní zvážiť.
Mohlo by vás zaujímať: Ľahšie prsné implantáty znižujú riziko komplikácií a menej klesajú
Výhody a nevýhody okamžitej rekonštrukcie prsníka
Pri okamžitej rekonštrukcii pacientka podstupuje len jednu operáciu, je teda len jedenkrát v celkovej anestézii, a nezažíva obdobie úplne bez prsníka, čo môže niektorým ženám pomôcť s psychickým aspektom liečby. Mastektómia je operácia, ktorá mení telo, a zobudiť sa po operácii bez prsníka môže byť pre mnohé ženy veľmi traumatizujúce. Aj keď o tomto fakte pacientka s lekárom dopredu hovorí, vidieť a zažiť to na vlastnej koži je niečo iné.
Okamžitá operácia zvyčajne zanecháva na rekonštruovanom prsníku menej jaziev a v mnohých prípadoch môže byť ušetrená bradavka.
Okamžitá rekonštrukcia však znamená dlhšiu operáciu, ktorá si vyžaduje zohľadnenie celkového zdravotného stavu pacientky. Fajčiari alebo tí, ktorí majú sprievodné ochorenia, ako je cukrovka alebo obezita, môžu byť vystavení zvýšenému riziku komplikácií.
Pri načasovaní rekonštrukcie prsníka je dôležité zvážiť aj to, či pacientka potrebuje rádioterapiu. Niektoré výskumy naznačujú, že rekonštruovaný prsník môže zabrániť tomu, aby sa časť dávky žiarenia dostala k ložisku rakoviny.
K ďalším rizikám pri okamžitej rekonštrukcii prsníka pred rádioterapiou patria:
- zvýšené riziko vzniku komplikácií
- stenčenie kože
- asymetria prsníkov
- ožiarený prsník, ktorý vyzerá inak ako druhý prsník
- možná infekcia po operácii, ktorá oddiali rádioterapiu (tá sa zvyčajne vykonáva štyri až šesť týždňov po mastektómii)
- koža, ktorá sa po rádioterapii zmenšila, čo má za následok, že rekonštruovaný prsník stvrdne a sedí vyššie na hrudníku
Výhody a nevýhody odloženej rekonštrukcie prsníka
Pre pacientky, ktoré si nie sú isté, či chcú prsný implantát alebo nový prsník z vlastného tkaniva, alebo sa ešte nerozhodli, či vôbec chcú rekonštrukciu prsníka absolvovať, je zvyčajne vhodnejšou možnosťou odklad zákroku. Niektoré pacientky chcú mať čas na zotavenie sa z náročnej operácie a liečby rakoviny, kým sa rozhodnú o ďalších krokoch na kozmetické účely.
Ak je súčasťou liečebného plánu rádioterapia, zvyčajne sa odporúča odklad rekonštrukcie z vyššie uvedených dôvodov.
Medzi ďalšie výhody odloženia rekonštrukcie patria:
- Miesto operácie má čas na zahojenie.
- Ak pacient potreboval rádioterapiu, ožiarená koža mala tiež čas na zahojenie.
- Ošetrujúci tím pacientky, ktorý môže zahŕňať onkológa, rádioterapeuta a chirurga vykonávajúceho rekonštrukciu prsníka, mal dostatok času poradiť sa a diskutovať o odporúčanom postupe.
- Rekonštrukčný chirurg môže mať viac času a informácií, aby mohol pacientke lepšie poradiť o jej individuálnych možnostiach.
Rozhodnutie je na vás
Niektorí ľudia sa rozhodnú nepodstúpiť rekonštrukciu a ani nenosiť epitézu - imitáciu prsníka, ktorá nie je pripevnená k telu. Iní môžu rekonštrukciu prsníka plánovať, ale nakoniec sa rozhodnú, že ju nepodstúpia. Pre niektorých ľudí je strata prsníka niečo, na čo sa podľa nich dokážu časom adaptovať. Alebo sa môžu cítiť pripravení na rekonštrukciu prsníka až nejaký čas po operácii rakoviny prsníka.
Je dôležité mať realistické očakávania týkajúce sa rekonštrukcie prsníka.
Zrekonštruovaný prsník nebude vzhľadovo ani pocitovo nikdy identický k prsníku, ktorý bol odstránený. Môže mať trochu inú veľkosť a tvar a nebudete v ňom mať rovnaký cit. Nemusí sa tiež hýbať rovnako ako váš prirodzený prsník.
Ak si nechávate zrekonštruovať jeden prsník, váš chirurg sa ho pokúsi prispôsobiť vášmu druhému prsníku. Môžu sa však vyskytnúť rozdiely vo veľkosti, tvare alebo polohe prsníkov. Väčšina ľudí je s výsledkami operácie spokojná, ale niektorí môžu byť sklamaní.
Rekonštrukcia prsníka zvyčajne zahŕňa viac ako jednu operáciu. Medzi týmito operáciami zvyčajne uplynie niekoľko mesiacov. Proces rekonštrukcie môže trvať 12 až 18 mesiacov.
Vaše rozhodnutie o rekonštrukcii môžu ovplyvniť aj ďalšie faktory. Medzi ne môže patriť napríklad:
- váš celkový zdravotný stav
- vzťahy
- vaše záväzky a priority.
Bibliografia
Boháč, M. (2017). Rekonštrukcia prsníka. Lekárska fakulta Univerzity Komenského. Dostupné na: https://www.fmed.uniba.sk/file... [Dátum: 27. 7. 2023]
City of Hope. (2. február 2022). Now or later: When should you have breast reconstruction surgery? [online]. Dostupné na: https://www.cancercenter.com/c... [Dátum: 27. 7. 2023]
Cleveland Clinic. (27. september 2021). Breast Reconstruction [online]. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org... [Dátum: 27. 7. 2023]
MacMillan Cancer Support. (2023). Deciding about breast reconstruction [online]. Dostupné na: https://www.macmillan.org.uk/c... [Dátum: 27. 7. 2023]