Dokáže plazma terapia účinne pomôcť pri vypadávaní vlasov?
Plazma bohatá na krvné doštičky (PRP) alebo plazma terapia je liečba, ktorú lekári používajú na urýchlenie obnovy tkanív. Plazma terapia môže podporiť rast nových vlasov, ale jej použitie pri vypadávaní vlasov zostáva kontroverzné.
Lekári zvyčajne navrhujú toto ošetrenie pri androgenetickej alopécii, ktorú počas života zažíva mnoho z nás a ktorá spôsobuje zmenšovanie vlasových folikulov. U mužov nazývame tento druh vypadávania vlasov aj mužská plešatosť.
Androgenetická alopécia je geneticky podmienená choroba spôsobená nadmernou reakciou na androgény, napr. testosterón alebo dihydrotestosterón - DHT. Toto ochorenie postihuje až 50 % mužov a žien a je charakterizované postupnou stratou terminálnych vlasov pokožky hlavy kedykoľvek po puberte. Postupuje charakteristicky u mužov aj žien, preto mu hovoríme aj vzorová plešatosť.
Hoci PRP je relatívne nový postup, existujú určité vedecké dôkazy, ktoré naznačujú, že môže podporovať rast vlasov.
V tomto článku popisujeme, ako sa PRP využíva na liečbu vypadávania vlasov a predstavíme tiež výsledky doterajších výskumov v tejto oblasti.
Ako plazma terapia funguje?
Aby sme pochopili, ako PRP funguje, je dôležité si uvedomiť, akú úlohu zohrávajú krvné doštičky pri hojení.
Krvné doštičky sú zložkou krvi spolu s červenými a bielymi krvinkami. Keď človek utrpí reznú alebo inú ranu, krvné doštičky sú jedny z prvých, ktoré prichádzajú, aby zastavili krvácanie a podporili hojenie.
Vedci teda začali overovať teóriu, že ak dokážu extrahovať koncentrované krvné doštičky a vstreknúť ich do poškodených oblastí tela, mohli by urýchliť hojenie.
Na výrobu PRP lekár odoberie vzorku krvi a vloží ju do zariadenia nazývaného centrifúga. Tento stroj sa otáča vysokou rýchlosťou, čím sa oddeľujú zložky krvi. Lekár potom injekciou extrahuje vrstvu krvných doštičiek.
PRP obsahuje množstvo rastových faktorov a proteínov, ktoré urýchľujú obnovu tkaniva. Keďže niektoré typy vypadávania vlasov sú výsledkom poškodenia vlasových folikulov, vedci pôvodne predpokladali, že PRP môže pomôcť obnoviť rast vlasov zvrátením procesu, ktorý sa vyskytuje pri androgénnej alopécii.
Odvtedy sa PRP stala populárnou metódou obnovy rastu vlasov. Lekári používajú plazma terapiu tiež na liečbu zranení šliach, svalov a väzov, ktoré ľudia môžu utrpieť napríklad pri športových aktivitách.
Je plazma terapia efektívna?
V roku 2019 tím výskumníkov systematicky preskúmal výskum PRP ako liečby vypadávania vlasov. Ich zistenia následne publikovali v časopise Aesthetic Plastic Surgery.
Analýza sa nakoniec zamerala na 11 výskumných článkov, ktoré zahŕňali celkovo 262 účastníkov s androgénnou alopéciou. Podľa autorov väčšina štúdií zistila, že injekcie PRP znížili vypadávanie vlasov a zvýšili priemer vlasov a hustotu rastu vlasov.
Uznali však, že liečba je kontroverzná, pričom poznamenali, že malá veľkosť vzoriek a nízka kvalita výskumov patrili medzi limitujúce faktory ich skúmania.
Ďalší systematický prehľad z roku 2019, ktorý sa objavil v Dermatologic Surgery, preskúmal zistenia 19 štúdií skúmajúcich PRP ako liečby vypadávania vlasov. Tieto štúdie skúmali celkovo 460 ľudí. Podľa autorov prehľadu väčšina štúdií uvádza, že liečba PRP viedla k opätovnému rastu vlasov u pacientov s androgénnou alopéciou a alopéciou areata.
Všeobecným problémom je však pri tejto liečbe to, že rôzni výskumníci a rôzne kliniky používajú na podávanie PRP rôzne prípravky, intervaly sedení a injekčné techniky, jeho účinky sa teda u pacientov môžu výrazne líšiť. Bez štandardizovaného protokolu pre PRP injekcie je ťažké dospieť k jednoznačnému záveru, že liečba je účinná.
Ako to prebieha?
Nasledujúce kroky sú príkladom bežného postupu plazma terapie na boj s vypadávaním vlasov:
- Lekár odoberie krv zo žily na ruke.
- Vzorku krvi vloží do centrifúgy.
- Centrifúga roztočí krv a čím sa oddelia jej zložky.
- Lekár odoberie vrstvu plazmy s krvnými doštičkami pomocou injekčnej striekačky.
- Lekár vstrekne plazmu do cieľových oblastí pokožky hlavy.
Celý proces trvá približne 1 hodinu a môže byť potrebných niekoľko sedení. Po absolvovaní liečby PRP sa človek zvyčajne môže vrátiť k svojim bežným činnostiam bez akýchkoľvek obmedzení.
Výsledky
Hoci do dvoch týždňov po ošetrení začnete pozorovať zlepšenie štruktúry vlasov, zhrubnutie vlasového stvolu a rast nových vlasov v ošetrovanej oblasti, zvyčajne trvá tri až šesť mesiacov od prvého ošetrenia, kým sa dostavia merateľné výsledky.
Je dôležité podotknúť, že PRP nelieči príčinu vypadávania vlasov. Z tohto dôvodu je často potrebné podstúpiť viacero ošetrení plazma terapie na udržanie výsledkov Najúčinnejším riešením bude najskôr zistiť príčinu vypadávania vlasov a následne ju riešiť s doplnkovým absolvovaním PRP.
Odporúčania lekára, ako často by mal človek podstupovať PRP, sa budú líšiť v závislosti od stavu problému a výsledkov jeho počiatočnej liečby. Lekár môže navrhnúť podávanie udržiavacích injekcií každých 3 - 6 mesiacov po tom, čo sa vypadávanie vlasov dostane pod kontrolou.
Nežiaduce účinky
Keďže sa pri plazma terapii využíva pacientov vlastný materiál - krvná plazma, riziko reakcie na samotný roztok je malé.
U ľudí podstupujúcich liečbu vypadávania vlasov pomocou PRP sa však môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:
- mierna bolesť v mieste vpichu
- citlivosť pokožky hlavy
- opuch
- bolesť hlavy
- svrbenie
- dočasné krvácanie v mieste vpichu
Inak sa ale plazma terapia považuje za veľmi bezpečný zákrok s minimálnym rizikom.
Bibliografia
Hesseler, M. J., & Shyam, N. (2020). Platelet-Rich Plasma and Its Utilities in Alopecia: A Systematic Review. Dermatologic surgery : official publication for American Society for Dermatologic Surgery [et al.], 46(1), 93–102. https://doi.org/10.1097/DSS.00... [Dátum: 27. 11. 2023]
Ho CH, Sood T, Zito PM. Androgenetic Alopecia. [Updated 2022 Oct 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/b... [Dátum: 27. 11. 2023]
Mao, G., Zhang, G. & Fan, W. Platelet-Rich Plasma for Treating Androgenic Alopecia: A Systematic Review. Aesth Plast Surg 43, 1326–1336 (2019). https://doi.org/10.1007/s00266... [Dátum: 27. 11. 2023]
Stevens, J., & Khetarpal, S. (2018). Platelet-rich plasma for androgenetic alopecia: A review of the literature and proposed treatment protocol. International journal of women's dermatology, 5(1), 46–51. https://doi.org/10.1016/j.ijwd... [Dátum: 27. 11. 2023]