Čo sú hemangiómy a ako sa ich zbaviť
Hemangióm je nezhubný nádor z krvných viev a prejavuje sa ako jasne červené materské znamienko, ktoré sa objaví pri narodení alebo v prvom či druhom týždni života. Vyzerá ako gumovitý hrbolček a je tvorený ďalšími krvnými cievami v koži.
Ak uvažujete o liečbe u vášho dieťaťa, zvážte s lekárom všetky pre a proti. Väčšina detských hemangiómov počas detstva sama zmizne, pri liečbe sú však možné vedľajšie účinky. U väčšiny dojčiat nespôsobujú problémy. Niektoré hemangiómy sa však môžu otvoriť a krvácať. To potom môže byť bolestivé. V závislosti od ich veľkosti a umiestnenia môžu pôsobiť u dieťaťa znetvorujúco. Hemangióm sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie sa objavuje na tvári, pokožke hlavy, hrudníku alebo chrbte. Ak hemangióm bráni videniu, dýchaniu alebo iným funkciám, možno je na mieste uvažovať o liečbe.
Vhodný kandidát na liečbu hemangiómov
Hemangiómy sú častejšie u dievčat ako u chlapcov. Častejšie sa vyskytujú u predčasne narodených detí alebo dvojčiat. Väčšina hemangiómov prechádza niekoľkými fázami rastu. Potom začnú samé miznúť. Presná príčina nie je známa. Hemangiómy sa zvyčajne nededia, ale môžu ich mať aj iní členovia rodiny.
Hemangióm môže byť potrebné liečiť, ak:
- Je veľmi veľký alebo ide o kozmetický problém, napríklad na tvári.
- Praskne koža v mieste hemangiómu a vytvorí sa otvorená rana.
- Infikuje sa (u detí, najmä ak je v oblasti plienok).
- Ak spôsobuje problémy pri videní, počutí, jedení a dýchaní.
Konzultácia s lekárom
Diagnóza hemangiómov sa zvyčajne stanoví na základe vizuálnej kontroly pri fyzickom vyšetrení u lekára. Zatiaľ čo lokalizovaná forma ochorenia zvyčajne nepotrebuje žiadne ďalšie vyšetrenie, pri segmentovanej forme ochorenia môžu byť potrebné ďalšie diagnostické testy na kontrolu poškodenia tkaniva a na pomoc pri plánovaní liečby alebo na kontrolu iných možných pridružených ochorení. Potrebné vyšetrenia môžu zahŕňať krvné testy, kontrolu krvného tlaku a niekedy si vyžaduje aj vyšetrenie srdca.
Hemangiómy na orgánoch môžu byť spozorované až počas snímkového vyšetrenia, ako napr. :
- Ultrazvuku
- MRI
- CT vyšetrenie
- Za určitých okolností sa zvyčajne zistia náhodne
Možnosti liečby hemangiómov
Spôsob liečby hemangiómu vždy závisí od jeho veľkosti a umiestnenia.
Chirurgický zákrok: Ak je hemangióm dostatočne malý na to, aby sa dal odstrániť chirurgicky, lekár môže zvážiť možnosť tohto postupu.
Beta-blokátory: Perorálny propranolol je prvou líniou obrany pri hemangiómoch, ktoré si vyžadujú systémovú liečbu. Propranolol sa radí do zoznamu liekov známych ako beta-blokátory. Lokálne beta-blokátory, napríklad HEMANGIOL sa môžu používať pri malých, povrchových hemangiómoch. Môžu mať význam aj pri liečbe menších ulcerovaných hemangiómov, ktorý môže ohrozovať zdravotný stav dieťaťa a najčastejšie vyskytuje v oblasti konečníka, pohlavných orgánov alebo na tvári. Tento liek sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný, ak sa používa správne pod dohľadom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Ošetrenie laserom: Na odstránenie hemangiómov v horných vrstvách kože sa môže použiť laserová liečba. V niektorých prípadoch môže chirurg použiť laserovú liečbu na zníženie začervenania a zlepšenie vzhľadu.
Rekonvalescencia
Zotavenie môže trvať v priemere 6 až 8 týždňov. Zotavenie každého pacienta je individuálne, ale dôraz na domácu hygienu a pooperačnú starostlivosť pomôže urýchliť zotavenie. Po odstránení obväzu môžete miesto normálne umyť a osušiť. Jeden až dva týždne po operácii bude potrebná opätovná návšteva u chirurga, aby skontroloval ranu a poradil vám, ako sa vhodne starať o jazvu. Podrobné informácie o kontrole vám poskytne váš lekár.
Bezprostredne po chirurgickom odstránení môže byť pacient ospalý kvôli anestetiku. Miesto operácie môže byť po nej bolestivé, preto je potrebná starostlivá pooperačná starostlivosť. Na zmiernenie bolesti zvyčajne stačí bežná dávka paracetamolu. Po operácii pacient zvyčajne strávi jednu noc v nemocnici a na druhý deň môže ísť domov. Miesto operácie môže byť počas prvých dní prekryté obväzom, ktorý ho chráni. Chirurgovia často používajú vstrebateľné stehy, ktoré sa rozpustia. Laserové ošetrenie sa väčšinou musí opakovať na dosiahnutie požadovaných výsledkov, a rýchlosť zotavenia pacienta závisí od veľkosti hemangiómu a ďalších faktorov.
Možné komplikácie
Riziká odstránenia hemangiómu sú rovnaké ako pri iných typoch operácií. Pri každej anestézii existuje malé riziko, ale anestetiká sú v súčasnosti veľmi bezpečné a anestéziológ je skúsený lekár vyškolený na riešenie akýchkoľvek komplikácií. Existuje malé riziko infekcie, ale pacient bude po zákroku užívať antibiotiká na zníženie tohto rizika. Po operácii existuje aj malé riziko krvácania. Vždy sa riaďte pokynmi lekára, aby bola možnosť rizika čo najnižšia.
V dnešnej dobe je odstránenie hemangiómu bezpečná a účinná procedúra, nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek metódu odstránenia a môžete sa tešiť na peknú zdravú pokožku.
Literatúra
Babala, J. (7. január 2021). Hemangiómy. Rodinka.sk. Dostupné na: https://detskechoroby.rodinka [Dátum: 15.11.2021]
Grešíková M., Sejnová D., Babala J. (12. marec 2020). Aktuálny pohľad na liečbu hemangiómov u dojčiat a batoliat [Prezentácia]. XXX. Getlíkov deň, Bratislava. Dostupné na: https://www.amedi.sk/podujatia [Dátum: 15.11.2021]