Anestézia

Anestézia
Od MUDr. Radoslav Hujňák
Vytvorené: 17. 3. 2009 · Aktualizácia: 14. 2. 2021

Aj plastická chirurgia, rovnako ako ostatné chirurgické odbory, nemôže existovať bez anestézie, teda znecitlivenia. Aby mohol chirurg operovať, je nevyhnutné zaistiť bezbolestnosť výkonu a komfort pacienta v priebehu vlastnej operácie a po nej. V zásade sa dá tento stav dosiahnuť buď miestnym umŕtvením (lokálnou anestéziou) operovaného miesta, alebo uspaním pacienta (celkovou anestéziou).

Lokálna anestézia

Pri miestnom umŕtvení je zaistená bezbolestnosť operovanej oblasti pri zachovaní plného vedomia pacienta počas zákroku. Väčšinou sa využíva pri výkonoch menšieho rozsahu a umŕtvenie vykonáva sám operatér injekciou v operovanej oblasti.„Teraz to trošku pichne a potom už nič nebudete cítiť.“ To je informácia, ktorú pacient počuje z úst chirurga na operačnom sále. Počas operácie skutočne nič nepocítite a po skončení zákroku bude injekcia miestneho anestetika ešte nejakú dobu účinkovať. Pacient môže po skončení operácie odísť domov prakticky ihneď.

hujnak
MUDr. Radoslav Hujňák

Analgosedácia

Dokonalú pohodu počas operácie v miestnom umŕtvení môžeme umocniť podaním liekov, ktoré majú vplyv na jeho celkový stav. Znižuje strach a obavy z operácie, celkovo tlmí bolesť a navodzuje stav únavy a potreby zavrieť oči a na chvíľu si zdriemnuť. Táto kombinácia s miestnym umŕtvením sa nazýva analgosedácia. Jej podávanie na našej klinike už patrí do rúk anestéziológa. Tento typ znecitlivenia je veľmi príjemný, ale vyžaduje dlhší pobyt na klinike a odprevadenie domov, z dôvodu postupného doznievania účinku do žíl podávaných liekov. Ideálne je pre tých, ktorí nechcú nič vidieť, počuť, cítiť, neponáhľajú sa a súčasne sa obávajú celkového znecitlivenia (narkózy). Analgosedácia sa dá použiť iba pri vybraných operáciách menšieho rozsahu, kde nie je potrebný pobyt pacienta na lôžkovom oddelení kliniky.

Celková anestézia

Operácie väčšieho rozsahu, s nevyhnutným pobytom na klinike, vykonávame v celkovej anestézii (narkóze). Je to umelo vyvolaný stav, počas ktorého je u pacienta vyvolané umelé bezvedomie, bezbolestnosť a uvoľnenie svalov. Pacient dostáva do žily lieky so silným, okamžitým účinkom a behom niekoľko sekúnd zaspáva. Jedná sa o prípravky, ktoré „vypnú“ vedomie, vnímanie bolesti, ale aj dýchanie (za operovaného dýcha prístroj). Ich podávanie patrí do rúk skúseného lekára – anestéziológa, ktorý v priebehu vlastnej operácie starostlivo sleduje základné životné funkcie operovaného, stav vedomia, respektíve hĺbku umelého bezvedomia, parametre umelého dýchania a stav krvného obehu. Bez nadsadenia môžeme konštatovať, že život pacienta je v priebehu operačného výkonu v rukách anestéziológa. Aby stav pacienta počas narkózy bol stabilizovaný a hĺbka narkózy bola dostatočná, má anestéziológ okrem znalostí a skúseností k dispozícii monitorovaciu techniku, kde sa na displeji monitoru zobrazujú krivky všetkých životne dôležitých funkcií, ktoré prebiehajú v tele spiaceho pacienta. Anestéziológ tak môže v prípade akýchkoľvek odchýlok okamžite reagovať. Z tohto dôvodu nie je nutné sa dnes báť celkovej anestézie. Vďaka moderným anestéziologickým prístrojom, dokonalej monitorovacej technike, najmodernejším liekom (anestetikám) s minimálnymi vedľajšími účinkami je dnešná celková anestézia veľmi bezpečná.

9a6dcae2-ca58-11ee-ae02-005056999513.jpg
V dnešnej dobe je celková anestázia bezpečná a netreba sa jej báť

Na našej klinike veľmi starostlivo dbáme na to, aby sme pacientom poskytovali to najlepšie, čo súčasná úroveň tohto odboru ponúka.

Aby bol anestéziológ podrobne informovaný o zdravotnom stave pacienta, je nevyhnutné, aby pacient absolvoval predoperačné vyšetrenia. To má za cieľ zmapovať jeho celkový zdravotný stav, prípadne odhaliť skryté poruchy, ktoré by mohli ovplyvniť priebeh anestézie a výsledok operácie. Všetci naši pacienti absolvujú pred operáciou takéto vyšetrenie, rovnako ako dôkladný pohovor s anestéziológom pred operáciou. Zmysel takejto dôkladnej prevencie je jednoznačný. Vylúčime tak všetko, čo by mohlo mať vplyv na hladký priebeh narkózy. Až keď je táto dôkladná predanestéziologická kontrola v poriadku, dostáva pacient injekciu na celkové ukľudnenie a vnútornú stabilizáciu (premedikáciu) a odchádza na operačný sál. Po skončení chirurgického zákroku sa pacient do niekoľko minút prebudí na operačnom sále. Ako náhle je jeho stav stabilizovaný a prejavy celkovej anestézie odznejú, odchádza na lôžkové oddelenie kliniky, kde sú rovnako ako počas operácie monitorované všetky jeho životne dôležité funkcie a podávané lieky na utíšenie prípadnej bolesti.

Anestézia na klinike LAUREA je tímovou spoluprácou skúsených lekárov a erudovaných anestéziologických sestier.  Usilujeme o špičkovú úroveň našej práce, inú si ani nemôžeme dovoliť, veď máme v rukách život pacienta.

Autorom článku je vrchný anestéziológ kliniky LAUREA MUDr. Radoslav Hujňák.

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.

Reklama

Mohlo by Vás tiež zaujímať...