Ako vyliečiť inkontinenciu moču?
Inkontinencia moču je strata schopnosti vedome udržať moč. Ide teda o mimovoľný a nedobrovoľný únik moču, ktorý predstavuje spoločenský a hygienický problém. Je to zároveň príznak, ktorý poukazuje na organickú a/alebo funkčnú poruchu dolných močových ciest.
Viac ako päťdesiat percent žien po vaginálnom pôrode a menopauze trpí inkontinenciou alebo únikom moču. Zvyčajne sa vyskytuje pri skákaní, kýchaní, smiechu alebo zdvíhaní ťažkého bremena. Hoci zvyčajne unikne len niekoľko kvapiek, pocit úniku moču je nepríjemný a časom sa môže zhoršovať. Postupne sa môže vyvinúť do urgentnej formy inkontinencie, pri ktorej moč uniká nepretržite, nielen počas fyzickej námahy. Inkontinencia moču môže byť spôsobená napríklad infekciami močových ciest, črevnými problémami alebo poškodením nervového systému. Stresovú inkontinenciu je dobré začať liečiť čo najskôr; najčastejšie sa na jej liečbu používa laser.
Liečba inkontinencie moču
Je známych mnoho príčin zodpovedných za vznik inkontinencie moču. Medzi najčastejšie patrí genetická predispozícia, obezita, pokles hladiny ženských hormónov (estrogénu) po menopauze a ochabnutie svalstva panvového dna v súvislosti s vekom a pôrodmi. Únik moču je vo väčšine prípadov spôsobený poruchou alebo zníženou funkciou uzáverového mechanizmu močového mechúra.
Inkontinencia moču sa delí na inkontinenciu stresovú, urgentnú, zmiešanú, reflexnú, inkontinenciu z pretekania a extrauretrálnu inkontinenciu. V praxi je najdôležitejšie rozlíšenie medzi dvoma najčastejšie sa vyskytujúcimi typmi inkontinencie moču - urgentnou a stresovou formou inkontinencie, prípadne tzv. zmiešanou inkontinenciou moču kombinujúcou obe formy.
Stresová forma inkontinencie
Stresová inkontinencia je mimovoľný únik moču spojený s fyzickými aktivitami a následným zvýšením vnútrobrušného tlaku (kašeľ, kýchanie beh, skákanie, zdvíhanie predmetov, smiech, chôdza do/zo schodov).
Urgentná forma inkontinencie
Urgentná inkontinencia je náhly, silný a neovládateľný pocit nutkania na močenie spojený s následným únikom moču.
Z hľadiska závažnosti sa delí inkontinencia moču na 3 stupne
- stupeň: únik moču po kvapkách pri kašli, smiechu, kýchnutí alebo pri zdvíhaní ťažkých predmetov a k úniku moču dochádza spravidla len v situáciách spojených s pomerne náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku
- II. stupeň: moč uniká aj pri miernom vzostupe vnútrobrušného tlaku, spravidla pri behu, chôdzi, chôdzi po schodoch a pri ľahšej fyzickej práci
- III. stupeň: úniku moču je prítomný už pri minimálnom vzostupe vnútrobrušného tlaku a moč odteká prakticky permanentne pri pomalej chôdzi alebo aj v kľude vo vzpriamenej polohe
Diagnostika inkontinencie moču
Diagnostika únikou moču je v podstate jednoduchá a jej súčasťou sú detailné dotazníky, dôkladná anamnéza, fyzikálne vyšetrenie, základné testy (kompletné vyšetrenie moču a štandardné biochemické vyšetrenie na vylúčenie urémie alebo diabetes mellitus) a špecializované funkčné vyšetrenia (urodynamické vyšetrenie).
Cieľ liečby
Cieľom liečby inkontinencie moču je vyliečiť alebo zmierniť únik moču.Medzi liečebné možnosti stresovej inkontinencie moču patrí konzervatívna liečba, farmakologická liečba a chirurgická liečba.
- Konzervatívna liečba
- Posilnenie svalstva panvového dna (Kegelove cviky)
- Úprava životosprávy
- Laserová rejuvenizácia pošvy s cieľom posilnenia svalstva prednej pošvovej steny
- Farmakologická liečba
- Lokálne estrogény
- Stimulátory α a β adrenergných receptorov
- Chirurgická liečba
Medzi liečebné možnosti urgentnej inkontinencie moču patrí konzervatívna liečba, farmakologická liečba a chirurgická liečba.
- Konzervatívna liečba
- Reflexná behaviorálna liečba zaistením podmieneného reflexu
- Farmakologická liečba (anticholinergiká)
- Chirurgická liečba
Inkontinencia moču je problém mimoriadne aktuálny. Napriek relatívne častému výskytu a hlbokému dopadu na kvalitu života postihnutých žien ide o nedostatočne riešený medicínsky problém, nakoľko mnoho žien trpiacich inkontinenciou moču z najrôznejších dôvodov nevyhľadá lekársku pomoc.
Príprava na liečbu
Počas prvej návštevy špecialista vykoná rozhovor s pacientkou, aby preskúmal jej klinickú anamnézu a dozvedel sa viac o jej príznakoch inkontinencie. Je to stav, ktorý mnohé ženy považujú za trápny, ale stojí za to úprimne odpovedať na otázky - aby lekár mohol lepšie naplánovať liečbu.Na základe toho môže lekár určiť, či bude mať konzervatívna metóda laseru alebo HIFU vo vašom prípade pozitívny výsledok, a vylúčiť kontraindikácie alebo či bude potrebné pristúpiť k chirurgickému riešeniu. Gynekologické vyšetrenie je potrebné aj na to, aby sa pacientka mohla liečiť. Ak sa zistia abnormality, špecialista odošle pacienta na ďalšie testy. Špecialista vás bude informovať o potrebe odberu moču a prípadne vaginálneho výteru.Lekár vám tiež vysvetlí, o aký zákrok ide, ako dlho trvá, aké výsledky môžete očakávať a aké sú náklady. Prvú konzultáciu je dobré využiť na to, aby ste lekárovi položili všetky otázky, ktoré by ste mohli mať, čo pomôže vybudovať dôverný vzťah a znížiť stres z liečby.
Výsledky liečby
Výsledkom liečby je zmenšenie vaginálnych stien a zvýšenie elasticity vaginálnych stien, ako aj posilnenie fascií, čo vedie k zastaveniu alebo zmierneniu príznakov inkontinencie. Konečné výsledky ošetrenia môže pacient pozorovať po ukončení procesu hojenia a regenerácie tkaniva, t. j. tri mesiace po zákroku. Ďalším výsledkom liečby je obnovenie sebadôvery a väčšia spokojnosť so životom.U mladších pacientov účinky pretrvávajú mnoho rokov alebo až do ďalšieho tehotenstva alebo pôrodu. Na druhej strane, u žien po menopauze je na udržanie účinkov potrebná vhodná hormonálna liečba.V prípadoch, keď sa po prvom ošetrení nedosiahol dostatočný účinok liečby, je možné po konzultácii s lekárom liečbu zopakovať alebo zvážiť chirurgické umiestnenie pásky TOT/TVT.